14. srpna 2014 11:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na školství skončí náměstek Fryč, přijde lidovec Fidrmuc

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek. | foto: ČTK

PRAHA Na ministerstvu školství se schyluje k výměně náměstků. Podle několika zdrojů serveru Lidovky.cz brzy vystřídá náměstka pro vzdělávání Jindřicha Fryče stranický expert Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL), jenž byl mezi adepty i při lednovém sestavování týmu ministra Marcela Chládka (ČSSD). Výměna zřejmě souvisí s dřívějšími koaličními dohodami.

„Ano, je to pravda,“ potvrdil LN Jaroslav Fidrmuc, který působí jako ředitel prostějovského gymnázia. Náměstek Fryč, jenž zastával tento post již za předchozích ministrů Petra Fialy i Dalibora Štyse, změnu nechtěl pro LN komentovat.

„Potvrzujeme, že ke dni 15. srpna dojde ke změně na pozici náměstka pro vzdělávání, kterým byl doposud Jindřich Fryč. Důvodem byla absence zástupce jedné z koaličních stran ve vedení resortu,“ odpověděl LN tiskový odbor MŠMT. Za hnutí ANO zasedá již ve vedení ministerstva náměstek pro vysoké školy Jaromír Veber. „Děkuji panu Fryčovi za dosavadní skvělou spolupráci a věřím, že nový náměstek na jeho práci plynule naváže,“ komentuje změnu ministr Chládek.

„Chtěli jsme mít na ministerstvu svého odborníka“

Fryč patrně v Chládkově úřadu zůstane, nicméně na jiném postu – bude se věnovat mezinárodní agendě. O jeho služby měl původně zájem i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), jenž na úřadu vlády buduje nový aparát pro řízení vědy a výzkumu.

"Jsem rád, že si ministr Chládek vybral Jaroslava Fidrmuce. Znám jej, je to skutečný odborník, dlouholetý ředitel gymnázia a specialista na tvorbu studijních programů, na nichž pracoval jak pro ministerstvo, tak v rámci evropských fondů," řekl LN Bělobrádek, podle nějž je pro KDU-ČSL vzdělávání prioritou. "Stáli jsme o to mít na ministerstvu školství svého odborníka. Posílí se tím i spolupráce mého úřadu a MŠMT," dodal šéf lidovců.

Fryčův nástupce Fidrmuc je krajským zastupitelem za KDU-ČSL, loni za tuto stranu kandidoval v Olomouckém kraji z pátého místa do poslanecké sněmovny. Neuspěl. Pětapadesátiletý Fidrmuc je ředitelem Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově. Pracoval jako učitel na ZŠ Plumlov, kde učil matematiku a fyziku. Podle svého profilu na profesní sociální síti LinkedIn vystudoval pedagogickou fakultu v Hradci Králové.

Ministr Chládek už letos několik náměstků vyměnil. Poté, co Lidové noviny v dubnu uvedly, že univerzity žalují MŠMT kvůli evropským fondům, rezignoval náměstek pro evropské záležitosti Michal Zaorálek. Vystřídala jej Petra Bartáková. Chládek dlouho hledal nástupce Tomáše Hrudy, náměstka pro vysoké školy a výzkum, čehož se nakonec ujal profesor Jaromír Veber, který na ministerstvo zamířil z Vysoké školy ekonomické v Praze.

Martin Rychlík