Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Na české straně Sněžky foukalo podobně jako při bouři Sabine. Poláci naměřili 223 km/hod

Česko

  6:52aktualizováno  8:51
Praha - Na Sněžce v neděli večer největší náraz větru dosáhl rychlosti 180 kilometrů za hodinu. Šlo o podobnou rychlost na české straně hory, jakou meteorologové naměřili před dvěma týdny při bouři Sabine. Uvedl to v pondělí Český hydrometeorologický ústav na facebooku. Na polské straně Sněžky nárazy větru dosáhly rychlosti 223 kilometrů za hodinu.

Nejvyšší česká hora Sněžka. foto: Snezkalanovka.cz

Přes Jihomoravský kraj se v noci na pondělí přehnala vichřice s prudkým deštěm. Hasiči vyjížděli na desítky míst, zejména odstraňovali popadané stromy a větve ze silnic nebo uvolněné části střech. Nikdo se podle mluvčího hasičů Jaroslava Mikošky nezranil. Některé autobusové linky nabíraly zpoždění. Asi 5300 domácností bylo bez elektřiny, hlavně na Blanensku a Břeclavsku. Přes den se podle mluvčí společnosti E.ON podařilo připojit k elektřině všechny domácnosti, kterým firma v kraji elektřinu dodává.

Bez elektřiny byly podle odle mluvčí E.ON Martiny Slavíkové například Šitbořice, Velké Němčice nebo Nikolčice. „Příčinou poruch byl silný vítr, který lámal stromy a větve, které pak popadaly na vedení a poškodily ho, nejčastěji bývají zničené vodiče a izolátory,“ popsala situaci. Přes den se pak podařilo nejen na územi jižní Moravy, ale na celém distribučním území E.ON připojit k elektřině všech 11.600 domácností, které byly ráno v několika krajích bez proudu. Pracovalo na tom přes 200 techniků a dispečerů.

Dosud nejvíce foukalo na české straně Sněžky v lednu 2007 při orkánu Kyrill, kdy rychlost dosáhla 216 kilometrů za hodinu. 

Silný vítr v Praze strhl část střechy, konstrukce se zřítila na ulici a poškodila několik aut

„Největší náraz větru byl naměřen mezi 21:00 a 22:00 na Sněžce: 62 metrů za sekundu (223 kilometrů za hodinu),“ uvedli v pondělí ráno meteorologové. Později upřesnili, že jde o polskou stranu Sněžky. Na stanici Sněžka-Poštovna byl zaznamenán náraz o rychlosti 180 kilometrů za hodinu, což je hodnota srovnatelná se Sabine z 10. února. „Polská stanice mívá při tomto směru větru vyšší hodnoty,“ dodali.

Na Milešovce naměřili meteorologové náraz větru o rychlosti 133 kilometrů za hodinu a na Fichtelbergu v Krušných horách 131 kilometrů za hodinu. Na Velkém Javoru na Šumavě foukal vítr o rychlosti 127 kilometrů za hodinu. Silně nefoukalo jen na horách, třeba v Ústí nad Labem rychlost větru dosáhla 108 km/h, v Liberci 97 km/h a v Praze 83 km/h.

Příčinou velmi silného větru byla tlaková níže Julie. V neděli postupně přecházela přes Německo a Polsko nad Bělorusko a Ukrajinu. Česko zasáhl silný vítr v neděli odpoledne a večer. Následky větru omezily dopravu zhruba na třech desítkách železničních tratí. Vítr působil také nehody, třeba na Karlovarsku spadl kvůli větru strom na autobus, dva lidé se při tom lehce zranili. Kvůli větru také zůstaly na západě Čech stovky domácností bez proudu.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platila od nedělních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od nedělních 15:00 platilo varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. V noci na pondělí vítr postupně zeslábl. Ráno ještě trochu foukalo na jihu Moravy. Meteorolog Miloš Dvořák ráno Radiožurnálu řekl, že rychlost větru na jihu Moravy dosahovala zhruba 70 kilometrů za hodinu.

Podle dřívějšího vyjádření meteorologa ČHMÚ Pavla Šimandla se o orkánu mluví ve chvíli, kdy vítr vane minimálně deset minut silou nejméně 108 kilometrů v hodině. Nárazy jsou pouze krátkodobé zesílení.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!