Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na snímku Havel a ti druzi

Česko

Krátké i v názvu výstavy Havel a ti druzi není chyba, ale záměr. Fotograf Oldřich Škácha, který desítky let se svým aparátem provází „nestandardní dění“ kolem lidí, jako je Václav Havel a „česká bohéma“ druhé poloviny minulého století, uspořádal v pražské galerii Krásný ztráty dlouhodobou proměnlivou výstavu. Ze stovek, ba tisíců svých snímků vybral kolem sto dvaceti a po etapách je na stěnách populární restaurace vyvěšuje. Dokumentují nejen originalitu životů portrétovaných, jejich zrání, ale také dobu, v níž se pokoušeli se ctí žít nebo přežít. Fotografův objektiv zachytil situace zásadní, zábavné i okamžiky prchavého kouzla nechtěného. Středem Škáchova fotografického zájmu je sice Václav Havel – jako český dramatik, později disident, ještě později prezident a dnes už zase „pouhý“ občan (i když exprezident už asi nikdy nemůže být pouhým občanem), stejně tak se však na snímky „dostali“ lidé kolem Havla. Během čtyř dekád se měnily tváře od zcela mladých přes „dospělé“ až ke stárnoucím, proměňovaly se okolnosti, a konec konců změnil se i přítomný čas na čas minulý. Mnohé z výrazných osobností na fotografiích tak živých už nemůžeme počítat mezi současníky, nejsou mezi námi.

První snímek v sérii, jíž vícedílná expozice začínala, byl z roku 1970. Šlo o záběr ze svatby filmového režiséra Pavla Juráčka. Figurují na něm Juráčkovi nejbližší přátelé a svědci Václav Havel, Pavel Landovský, Marta Kubišová a Jan Němec. Oldřich Škácha vzpomíná, jak se po proslulém přelomovém sjezdu československých spisovatelů v roce 1967 prostřednictvím Václava Havla (tehdy odvážně upozorňoval na nešvary ve společnosti) poprvé potkal s literáty Ludvíkem Vaculíkem, Ivanem Klímou, Pavlem Kohoutem...

Na fotografiích v oddílu nazvaném Lidé kolem Charty jsou zachycené typické i nestandardní situace oné temně podivuhodné doby. Škáchova fotografie manželů Kohoutových se například jakožto první reakce režimu na zveřejnění Charty 77 objevila v Rudém právu s popiskou: „Kdo se koupe v šampaňském?“ Jak se dostala do stránek hlásné trouby Ústředního výboru Komunistické strany Československa? Při domovní prohlídce ji tajní zabavili u Vaculíků doma.

V současné době, ještě do konce měsíce, visí na stěnách galerie Krásný ztráty série fotografií ze srpna 1968, poté je vystřídá řada portrétů „české bohémy“ – Medek, Tigrid, Pavlíček, Kundera, Passer, Papoušek, Opasek, Špidlík, Karásek, Škvorecký, Brdečka, Kaplický a řada dalších. Výstavu koncem října završí aukce snímků, jejíž výtěžek by mohl putovat do Nadace manželů Havlových. Oldřich Škácha chystá i pozoruhodnou sérii nekonvenčních portrétů Václava Havla v průřezu čtyřiceti let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!