Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Špilberku v Brně se zřítila část hradeb, škoda půjde do milionů

Česko

  14:40aktualizováno  15:27
BRNO - Na brněnském hradě Špilberku se dnes sesunula část hradeb v sousedství západního křídla. Škoda může sahat až do milionů až desítek milionů korun.

Část zřícených hradeb na brněnském Špilberku. foto: Anna SedláčkováLidové noviny

Příčinou je podle všeho podmáčení při vytrvalých deštích, které Brno postihly. Hradby jsou totiž poměrně široké a na jejich koruně jsou koridory pro pěší. Pokud je převážně hliněné nitro opevnění narušené, mohl by se problém zopakovat i na dalších místech.

Historici nyní upřesňují, jaká část hradeb je poškozená. Sesunutý úsek je z velké části původní barokní, prošel ale rozsáhlou úpravou v polovině devadesátých let. Rozvaliny včera pro jistotu prozkoumali i záchranáři, nikdo však pod zdivem nebyl.

Kvůli sesuvu je omezený vstup do okolního parku a Muzeum města Brna uzavřelo přístup do vnitřního hradního příkopu. "Expozice jsou přístupné, ale preventivně jsme uzavřeli právě přístup do západního příkopu. Objevily se tam totiž dvě vypoukliny na druhé straně téže části hradeb," řekl LN Jiří Blažek z Muzea města Brna. Nahoře nad hradbami se měl také konat program jedné z části festivalu Babylonfest, ten musí pořadatelé přesunout.

Místo sesuvu je u Gorazdovy ulice a brány, která je jediným vjezdem pro auta do hradu. Podobné zdivo obklopuje prakticky celý Špilberk. Na západních hradbách se čas od času konají různé akce, například také svatby.

Muzeum je pojištěné, hrad je ale majetkem města. To za své nemovitosti komerční pojistné neplatí, peníze, které za pojistky dříve dávalo, ukládá na zvláštní účet určený na krytí škod. Z něho by také mohlo zaplatit nezbytné opravy na Špilberku.

Původně gotický hrad se po úspěšné obraně Brna ve třicetileté válce stal významnou pevností, kterou obklopily bastiony, kurtiny, příkopy a další fortifikační úpravy. Historik Jiří Vaněk o Špilberku napsal, že se do poloviny 18. století stal nejmohutnější a také nejvýznamnější barokní pevností na Moravě, která jako citadela tvořila jednu pevnostní soustavu s městem.

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat