2. prosince 2017 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vánoční strom na Staroměstském náměstí se rozsvítil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 5Diskuse
Rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí 2. prosince 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí 2. prosince 2017. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Na Staroměstském náměstí v Praze se v sobotu v 16:30 rozsvítil vánoční strom. Slavnostní chvíli přihlíželo několik stovek lidí, kteří zaplnili celé náměstí i přilehlé ulice. Před rozsvěcováním stromu za účasti primátorky Adriany Krnáčové zazněly tóny ze Smetanovy Mé Vlasti.

Pořadatelé letos připravili i audiovizuální show. Poprvé ji lidé mohli vidět právě při prvním rozsvícením stromu. Druhé rozsvícení je plánované na 17:30, tentokrát na motivy Krkonošských pohádek za účasti jejich autora Vadima Petrova. Show se bude opakovat každý den po celou dobu trvání trhů, a to od 16:30 do 21:30 hodin.

Smrk, který vyrostl v Roztokách u Křivoklátu a měří 24 metrů, zdobí více než 121.000 LED diod, stovky vánočních ozdob a 50 vitráží. Jak uvedl majitel firmy S. O. S. Dekorace Jakub Olbert, která strom zdobila, výzdoba stromu je inspirovaná architekturou svatovítské katedrály. 

Rozsvěcení vánočního stromu na Staroměstském náměstí 2. prosince 2017.
Příprava na rozsvícení stromu a zahájení adventních trhů.

„Pro instalaci světelných dekorací a hudebního doprovodu vánočního stromečku na Staroměstském náměstí jsme použili více než 12 kilometrů různých kabelů,“ řekl Olbert. Při výzdobě se jeho firma snažila propojit českou lidovou tradici vánočních výzdob s moderními světelnými technologiemi a také s hudební složkou.

Výzdoba města připomene Kafku i Karla IV.

Na Staroměstském náměstí v sobotu také začala hudební vystoupení, která budou doprovázet celé trhy. V sobotu se na nich představily pěvecké sbory z Česka i ze zahraničí. Odpoledne před rozsvícením stromu měly společný koncert pod vedením dirigenta Johanna van der Sandta. Na neděli jsou plánovaná vystoupení dětských pěveckých sborů a folklorních souborů.

Pořadatelé vánočních trhů letos zajistili kolem stovky stánků, dalších více než 20 jich stojí na Václavském náměstí. Tématem letošní výzdoby centra Prahy je historie tohoto města, její architektura a slavné osobnosti. Ve výzdobě se prolínají prvky z dob panovníků Karla IV. a Rudolfa II., ale také z díla rabiho Löwa a spisovatele Franze Kafky.

Z bezpečnostních důvodů jsou o vánočním období na pražských náměstích rozmístěné také žlutočerné betonové zábrany. Delší dobu jsou u napojení Pařížské ulice na Staroměstském náměstí. Po období adventu je pražský magistrát v pátek umístil i na Václavské náměstí a náměstí Republiky.

ČTK
  • 5Diskuse

Najdete na Lidovky.cz