30. března 2017 10:39, aktualizováno  12:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na stavbě na Benešovsku se utrhl svah a zemina zabila dva dělníky

Tým USAR - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým USAR - ilustrační foto. | foto: HZS Praha

Přestavlky u Čerčan  Na stavbě poblíž Přestavlk u Čerčan na Benešovsku se ve čtvrtek dopoledne utrhl svah a zemina zasypala dva dělníky. Zával nepřežili, hasiči budou vyprošťovat jejich těla, řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

„Oba muži utrpěli zranění neslučitelná se životem,“ uvedl mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.

Na místo byla z Prahy vyslána zvláštní jednotka pro vyhledávání a záchranu zavalených osob, takzvaný USAR tým. Místo už ohledala kriminální policie. „Začínají stabilizační práce na svahu,“ uvedl v poledne mluvčí hasičů.

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje na místo vyslalo USAR tým. Hlavním úkolem USAR je vyhledání, vyproštění a prvotní ošetření osob uvězněných v sutinách objektů, zřícených následkem přírodních katastrof, nehod či úmyslného jednání.

USAR odřad je způsobilý k vyhledávání s pomocí vyhledávacích psů a vyhledávací techniky, k vyzvednutí těžkých nákladů, k prořezávání železobetonu a ocelových konstrukcí, k záchraně s využitím lan, ke stavbě vzpěr a k odhalování i izolaci nebezpečných materiálů. Cílem USAR operací je zachránit co největší počet lidí v co nejkratším čase a zároveň minimalizovat riziko pro záchranáře.

Těžká technika nejprve musí odbagrovat sesunutou zeminu a zabezpečit místo proti dalším sesuvům, poté hasiči mohou těla vyprostit. Může to trvat i několik hodi

ČTK

Najdete na Lidovky.cz