Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Dva tisíce taxikářů na protest popojížděly centrem Prahy. Policie zadržela taxikáře s platným zákazem řízení

Česko

  10:10aktualizováno  14:28
PRAHA - Protestující taxikáři vyjeli ve čtvrtek kolem 13:30 ze Strahova. Ve smyčce přes centrum Prahou jezdili dvě hodiny. Stejný protest se bude opakovat i v pátek. Vozů se na parkoviště u stadionu podle organizátorů sjelo 1800 až 2000, magistrát uvádí číslo 1400 aut. Ve 13:45 první vozy dojely Ječnou ulicí na I. P. Pavlova, o 20 minut později se tam objevila i auta ve směru z Holešovic. Kolona jela téměř krokem. Protestující taxikáři se sjedou v Praze na Strahově i v pátek kolem 12 hodiny. Hodlají zopakovat pomalou jízdu centrem, trasa se asi změní.

Druhá sjíždí ze Strahova na Holečkovu a jede přes Zborovskou, Jiráskův most a Resslovu na I. P. Pavlova, kde rovněž najede na magistrálu. foto:  Michal Šula, MAFRA

Policie kvůli pomalé jízdě mezi hlavním nádražím a I. P. Pavlova zastavila dvě auta taxi, která vedla jednu z kolon ve směru právě od Hlávkova mostu. 

První kolona vyjela ve směru přes Chotkovy sady, kolem úřadu vlády a přes Hlávkův most na magistrálu. Druhá sjela ze Strahova na Holečkovu a dál jela přes Zborovskou, Jiráskův most a Resslovu na I. P. Pavlova, kde rovněž najela na magistrálu. Poté plánovali taxikáři jezdit podle předpisů po obou trasách ve smyčce tam a zpátky. Blokádu magistrály ani jiných ulic v plánu neměli. Po dvou hodinách se měli vrátit na Strahov. 

Policie na webu uvedla, že jeden z účastníků protestu házel v centru dýmovnice. „Policisté muže zajistili a skončil na místním oddělení pro podezření z protiprávního jednání,“ napsala. Místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolína Venclová incident odsoudila, podotkla ale také, že lze očekávat, že ve vypjaté situaci někomu mohou „ujet nervy“.

Policie také zadržela protestujícího taxikáře s platným zákazem řízení motorových vozidel. Skončil na policejní služebně. „Pro podezření z trestného činu maření úředního rozhodnutí a vykázání skončil na místním oddělení policie,“ sdělila policie na svém webu.

A v pátek znova

V pátek se plánují sejít ve stejný čas na stejném místě a akci zopakovat. Taxikáři mají parkoviště u strahovského stadionu zamluvené u magistrátu i na příští týden.

Řidiči taxi se na místo srazu začali sjíždět už po 09:00, pražské taxikáře přijeli podpořit i někteří kolegové z jiných krajů. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Vláda podle nich situaci neřeší, podle ministerstva dopravy by příslušná novela měla být hotová v horizontu několika týdnů.

Kolona řidičů taxi dorazila na pražskou magistrálu.
Zpočátku jich bylo zhruba 300 a další stále přijížděli.

Podle místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě (AKT) Karolíny Venclové se do pátečního protestu zapojí i řidiči firmy AAA Taxi Praha, která o sobě uvádí, že sdružuje v Praze kolem 1000 taxikářů. Například jednatel taxislužby Modrý Anděl Robert Faltýnek ve čtvrtek naopak uvedl, že s protestem nesouhlasí, i když důvody protestujících chápe.

Podle Roberta Faltýnka je nepřípustné, aby si taxikáři vzali pro vyjádření svého nesouhlasu jako rukojmí motoristy v Praze. Důvod akce je ale podle něho legitimní a služby typu Uber by se měly regulovat.

Venclová před shromážděním protestujících řidičů uvedla, že taxikáři jsou i řidiči, kteří provozují přepravní služby prostřednictvím digitálních platforem. Proto by měli podle ní splňovat stejné zákonné podmínky. „Měl by platit jeden metr. Vyzýváme vládu k tomu, aby začala konat,“ uvedla.

Akci na Strahově od rána sledují policisté, a to i s pomocí helikoptéry. „Policisté jsou připraveni dělat co je v jejich silách, aby byly dopravní komplikace co nejmenší,“ uvedla policie na webu poté, co taxikáři začali vyjíždět ze Strahova. Policisté jsou podle zpravodaje ČTK rozestaveni podél trasy, kudy vozy taxi projíždí.

Taxikáři před polednem vyzvali ministry dopravy, průmyslu a obchodu a premiéra, aby se dostavili na Strahov k jednáním. Žádný člen vlády se neobjevil. Společnost Uber ve čtvrtek uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Řidiči taxi protestovali v Praze proti Uberu už loni, přede dvěma lety pak úplně zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.

Babiš je připraven taxikáře vyslechnout. Vláda věc řeší, uvedl

Jednat s taxikáři bylo na magistrátu, řekl premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš potom, co protestující taxikáři pohrozili blokádou, když s nimi nepřijdou diskutovat zástupci vlády. Babiš zdůraznil, že ho nikdo neoslovil. Doplnil, že když ho taxikáři pozvou, rád je vyslechne. Připomenul, že vláda chystá novelu zákona, která by měla službu Uber regulovat.

„Mně nikdo nepsal, nikdo mne nikam nepozval, takže, když mne někdo pozve, tak si je rád vyslechnu,“ uvedl Babiš. Protest se podle něj týká magistrátu, který se zástupci nespokojených taxikářů jednal, nikoli vlády. „My jsme o tom nemluvili, nám nikdo nepsal, mluvili o tom s magistrátem,“ uvedl. Později doplnil, že ministr dopravy Dan Ťok věc řeší a s taxikáři třikrát jednal.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Řidiči jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci ve vlastním autě. Partnerských řidičů je v Praze podle firmy kolem 2000. Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Výběr větších protestů pražských řidičů taxislužby po roce 1990

  • 15. června 1994 - Pražští taxikáři na protest proti postupu pražského magistrátu a primátora Jana Koukala při udělování licencí pro provozování taxislužby vyjeli do ulic a způsobili na několik desítek minut neprůjezdnost magistrály před Hlavním nádražím.
  • 12. prosince 1996 - Taxikáři ve zhruba 120 vozech zablokovali na pět hodin brzy ráno část magistrály u Hlavního nádraží. Protestovali proti "netečnosti magistrátu, který prý přehlížel praktiky" firmy Thorges vybírající poplatky za lukrativní místa v centru. Údajné vydírání ze strany Thorgesu řešily soudy, o verdiktu ale média neinformovala.
  • 5. května 1999 - Asi 500 řidičů pražských taxislužeb se sjelo na Letenskou pláň na protest proti omezené platnosti zkoušek z místopisu a právních předpisů a půlroční lhůtě opravných zkoušek.
  • 5. září 2001 - Část taxikářů se přidala k protestní blokádě ministerstva dopravy, kterou vyhlásili nespokojení zástupci autoškol a sdružení dovozců ojetých vozů. Taxikáři protestovali mimo jiné proti podle nich příliš častému opakování zkoušky z místopisu.
  • Červen 2005 - Údajně porouchané vozy taxislužby několikrát zablokovaly vjezd na parkoviště u ruzyňského letiště. Vytvořila se zde zhruba dvoukilometrová řada aut, po deseti minutách taxikáři odjeli. Protestovali proti novému řešení příjezdů před terminál.
  • Leden 2006 - Řidiči taxi opakovaně protestovali pomalou jízdou u letiště v Ruzyni. Požadovali zrušení výběrového řízení na provozovatele letištního stanoviště. Chtěli, aby stanoviště sloužilo všem provozovatelům taxi, kteří splní předem určené podmínky.
  • 1. října 2008 - Řidiči některých taxislužeb se snažili blokovat příjezd k ruzyňskému letišti. Podle předsedy Odborového sdružení Taxi Praha Pavla Jelínka byl provoz znemožněn pouze řidičům společnosti AAA Radiotaxi, protože jim smlouva s letištěm vytváří monopol.
  • 5. prosince 2008 - Mariánské náměstí, na kterém sídlí magistrát, a okolní ulice zhruba na hodinu zablokovala vozidla některých taxislužeb. Taxikáři protestovali proti systému stanovišť, které zavedlo hlavní město a které mohou využívat jen někteří řidiči.
  • 7. března 2012 - Několik desítek taxikářů během protestní jízdy zablokovalo ulice kolem magistrátu na Mariánském náměstí. Taxikáři tak chtěli podpořit výzvu za zavedení minimálních cen za kilometr jízdy v hlavním městě. Vedení Prahy ale jejich návrh odmítlo.
  • 7. července 2015 - V centru protestovaly stovky taxikářů proti plánu primátorky Adriany Krnáčové (ANO) zpřísnit zkoušky pro řidiče a všechny je přezkoušet. Taxikáři se sešli na Strahově, odkud vyrazili až k magistrátu. Způsobili problémy v dopravě.
  • 1. září 2015 - Na Strahově se sešlo několik stovek taxikářů, podle pořadatelů až 500. Chtěli na protest projet Prahou, asociace ale jízdu odvolala na základě jednání na magistrátu, kde jim bylo přislíbeno zvýšení maximální ceny za kilometr jízdy taxíkem.
  • 8. února 2016 - Téměř osm hodin blokovali taxikáři magistrálu. Asi 200 aut zůstalo ráno stát u nádraží, průjezdný byl jen jeden pruh v obou směrech. Žádali konec taxislužeb fungujících přes mobilní aplikace jako Uber, protestovali i proti nejvyšší povolené ceně za kilometr a hrozbě přezkoušení z místopisu a zkoušek z cizího jazyka.
  • 2. října 2017 - Tři hodiny blokovali taxikáři pomalou jízdou dopravu v okolí ruzyňského letiště a hodinu pak troubením a kroužením kolem náměstí dávali najevo svou nespokojenost u magistrátu. Protestovali proti službám typu Uber. Do akce se zapojilo 1000 až 1200 taxikářů, na jejich podporu vyjelo i 70 vozů taxi po městském okruhu v Brně.
  • 8. února 2018 - Na parkoviště u strahovského stadionu se začali sjíždět řidiči taxi, kteří protestují proti Uberu a dalším podobným službám. Taxikáři se hodlají vydat do centra města.
Autor: