Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na Šumavě se sešlo asi 400 příznivců kácení

Česko

  11:13
MODRAVA/PRAHA - Zhruba 400 lidí z 21 šumavských obcí i z jiných částí Česka se sešlo na Modravě poblíž lokality, kde v minulých dnech ekologičtí aktivisté blokovali těžbu kůrovcem napadeného dřeva.

Aktivisté přiznávají, že ubránit stromy před těžbou se nedaří, neboť je policie v přesile. foto: ČTK

Občané a sympatizanti tak podpořili vedení národního parku v boji proti kůrovci. Desítky lidí podepisovaly Modravskou výzvu, v níž požadují, aby premiér Petr Nečas a další politici "osobně přispěli k urychlené stabilizaci poměrů v Národním parku Šumava (NPŠ)". Zároveň přidávají podpisy pod petici za záchranu šumavské krajiny.

ŠUMAVANÉ CHTĚJÍ NA KŮROVCI VYDĚLAT

Starosta Modravy Antonín Schubert na pódiu znovu apeloval na to, aby měl NPŠ jasná pravidla, za něž musí "také někdo přijmout odpovědnost". "S přírodou by se nemělo beztrestně experimentovat. My (občané šumavských obcí) jsme příliš dlouho mlčeli," dodal.

Místní občany přišel podpořit také ředitel NPŠ Jan Stráský. "V situaci, v jaké jsme se ocitli, je veřejnost poslední nadějí," uvedl. Následovala divadelní parodie, která měla titul Hájové zelení, tak už jste sežraní aneb Šumavu si sežrat nedáme. Místní občané si vzali na mušku hlavně předáky ekologického Hnutí Duha, ale také novináře, kteří podle nich účelově informují o policejních zásazích proti aktivistům.

Starostové a občané obcí policii poděkovali a vyjádřili jí podporu. Po něm vyrazili lidé na průvod s transparenty, který směřoval do kůrovcových holin na Modravské hoře. Ekologičtí aktivisté na happening na modravském parkovišti nedorazili.

Autoři: ,