28. dubna 2018 18:50, aktualizováno  22:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na technoparty u Liberce se sjelo přes 7000 lidí. Vyznavači techna přijíždějí i ze zahraničí

Na technoparty je přes 7 tisíc lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na technoparty je přes 7 tisíc lidí. | foto: ČTK

LIBEREC Návštěvníků na technoparty Czarotek Free Party u Liberce dál přibývá, někteří už ale také odjeli. Na místě je tak podle odhadů více než 7000 lidí. Převažují účastníci z Čech, zhruba 40 procent je cizinců. Přijíždějí vyznavači techna nejen z Německa nebo Polska, ale i z Nizozemí, Rakouska či Francie. Závažné delikty zatím policisté řešit nemuseli, přibývá ale stížností na hluk z okolí, policisté jich přijali více než 120. Informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.

„Stížnosti paradoxně nejsou z Krásné Studánky, ale máme stížnosti i z Bedřichova a z Jablonecka,“ řekla Suchánková. Na facebooku si na hluk z technoparty stěžují i obyvatelé Chrastavy nebo Nového Města pod Smrkem. Vzhledem k tomu, že se akce odehrává na soukromém pozemku, není podle Suchánkové náprava jednoduchá. „Samozřejmě komunikujeme s vlastníkem pozemku, ale i s organizátory a snažíme se sjednat nápravu,“ dodala.

Na technoparty se sjelo přes 700 lidí.
Fanoušci techna přijíždí i ze zahraničí.

Policisté se zaměřují hlavně na kontroly aut a lidí, odhalili už několik řidičů pod vlivem drog či alkoholu. Mnozí řidiči ale využívají možnosti nechat si změřit před odjezdem hladinu alkoholu v krvi přístroji dohlížejících policistů. „Tak já ještě s odjezdem počkám, a pak se pro jistotu ještě stavím,“ řekl dopoledne policistům mladík, kterému přístroj naměřil v dechu 0,4 promile alkoholu.

Schoval do kapsy náustek, aby ho mohl znovu použít, a vyrazil zpět na technoparty. Majitel pozemku s akcí podle policie souhlasí. Policisté v souvislosti s technoparty snížili rychlost na přilehlé silnici I/13 na 50 kilometrů v hodině. „K tomuto dočasnému opatření přistoupili z důvodu bezpečnosti jak pěších, kteří se pohybují po komunikaci, tak i projíždějících vozidel,“ řekla Suchánková.

Technoparty je v oblasti mezi Libercem, Mníškem a Stráží nad Nisou nedaleko hlavní silnice 13 vedoucí do Frýdlantu. Policie podle Suchánkové řeší zejména dopravní obslužnost na této komunikace při najíždění účastníků na pronajaté pozemky. „Akce budí i pozornost řidičů jedoucích po rychlostní komunikaci, kteří zastavují a vše si fotí. I tato situace komplikuje policistům řízení dopravy v místech akce, proto je žádáme, aby respektovali pokyny policistů a snažili se o plynulý provoz,“ dodala.

28.dubna 2018 v 18:54, příspěvek archivován: 28.dubna 2018 v 19:26

Celou akci monitoruje ze vzduchu policejní vrtulník. https://t.co/1Eefk6SY53

Podle krajského policejního ředitele Vladislava Husáka by liberecké policisty v případě potřeby měly posílit jednotky z okolních krajů. „Problém může nastat díky tomu, že se tady přes prodloužený víkend kumuluje několik akcí,“ uvedl Husák. Pod zvýšeným dohledem policie bude nedělní fotbalové derby mezi Jabloncem a Libercem, které je vedeno jako rizikové. V pondělí bude navíc tradiční pálení čarodějnic. „To přináší určité rizikové situace,“ dodal Husák.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz