Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na teplárny čekají těžké roky. Dochází hnědé uhlí

Česko

PRAHA Těžké období čeká majitele i zákazníky tepláren závislých na severočeském hnědém uhlí. V průběhu let 2012 a 2013 budou muset volit mezi zdražením a ukončením činnosti. Řadě tepláren totiž skončí smlouvy na odběr uhlí od skupiny Czech Coal a od Sokolovské uhelné. Novou získají jen v případě, že přistoupí na razantní navýšení ceny paliva. Neoficiálně se mluví až o dvojnásobném růstu cen do tří let.

Teplo z centrálního zdroje odebírá okolo 1,6 milionu českých domácností, z nichž přibližně jeden milion je napojen na uhelné teplárny. Právě ty budou muset zdražit o desítky procent.

Teplárenské sdružení lobbuje za to, aby stát začal cenu hnědého uhlí pro teplárny regulovat. Během následujících tří let skončí smlouvy o dodávkách hnědého uhlí do tepláren v Příbrami, Žďáru nad Sázavou a také do elektrárny Mělník I, která vytápí přibližně polovinu Prahy.

Dlouhodobou smlouvu o nákupu uhlí v současnosti nemá ani Plzeňská teplárenská. Elektrárny Opatovice, které vyrábějí teplo pro Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, mají zajištěné dodávky jen do konce roku 2015.

Zákazníci uvedených tepláren se musí připravit na to, že teplo zdraží. Na přechod k zemnímu plynu nebo černému uhlí již mnoho času nezbývá a dopad na ceny by byl možná ještě vyšší.

V některých městech může vše skončit i rozpadem teplárenských sítí. Zákazníci se odpojí a pořídí si vlastní kotelnu - nejčastěji na plyn. Některé společnosti již cítí svou příležitost. Například ČEZ je během pěti let připraven investovat 4,5 miliardy korun do nákupu a provozování plynových kogeneračních jednotek, tedy menších zdrojů na výrobu elektrické a tepelné energie. Ty lze umístit přímo v místě spotřeby, tedy v například v panelovém domě, nákupním centru nebo průmyslovém podniku.

Právě expanze v teplárenství patří mezi hlavní priority Skupiny ČEZ. Ta díky výměně aktiv se skupinou EPH získá teplárenské rozvody v Mostě a Litvínově. V nejbližších letech chce ČEZ začít dodávat teplo také z jaderných elektráren -z dukovanské do Brna a z temelínské do Českých Budějovic. Dalším krokem má být zásobování východní poloviny Prahy teplem z připravované paroplynové elektrárny u Mělníka.

Uhelné teplárny a výtopny však nebudou tížit jen zvyšující se ceny hnědého uhlí. Nemálo starostí jim způsobí také zdanění (a od roku 2013 zpoplatnění) emisních povolenek a později též nové limity emisí prachových částic, oxidu siřičitého a oxidů dusíku, které postupně od roku 2016 zavedou všechny členské země Evropské unie.

***

Teplo z Polska?

Neobvyklé řešení zvažují vedení měst Liberec a Jablonec nad Nisou. Šéfové uhelné elektrárny u polského Turówa, která se nachází kousek za hranicemi, nabízejí dodávky tepla pro města na Liberecku. Nabídka vyvolala značný zájem, neboť ceny tepla v Liberci i Jablonci patří mezi nejvyšší v Česku. Dodávky tepla z Polska mají být až o polovinu levnější. Před zahájením dodávek však bude nutné vybudovat teplovodní vedení zhruba za miliardu korun a investovat do rozvodů ve městech. Závazná dohoda zatím nebyla uzavřena.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...