Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Na topení nemá. V karlínském bytě chodí v čepici

Česko

  8:00aktualizováno  9. února 20:01
PRAHA - Lidé bez přístřeší a obyvatelé nevytápěných bytů teď mají jedno společné: nedobrovolný exil na mrazu.

PhDr. Jaromír Máša ve svém nevytápěném bytu foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Pětasedmdesátiletý Jaromír Máša bydlí v prostorném bytě v pražském Karlíně. Čepici a teplé oblečení však prakticky nesvléká. Přestože venku řádí třeskuté mrazy, nemá si jak zatopit. „Když je nejhůře, pustím si na nohy přímotop - ovšem jen občas, jeho provoz je moc drahý,“ vysvětluje Máša. V Karlíně žije od padesátých let. „Teplo domova“ pro něj skončilo po povodních v roce 2002. Jako první o případu informoval server Britské listy.

„Voda dům poničila a bylo potřeba udělat nové topení. Jenže se mi nepodařilo dohodnout se s majitelem, nechal jsem to být a teď už bych na instalaci stejně neměl peníze,“ vypráví Máša a zimomřivě si promne prokřehlé ruce. Je nabalený v několika vrstvách svetrů a teplé vestě. Sedí na pohodlné židli uprostřed knihovny, zřejmě toho nejcennějšího, co má. Knihy o Tibetu a Indii střídají také slovníky. Jako překladatel jich Máša za svůj život nashromáždil desítky.

Nejprve pracoval jako tlumočník v zahraničí, mimo jiné i na stavbách. Když mu bylo devětatřicet let, oženil se. „Žena mi tehdy jasně řekla, že chce velkou rodinu. A láska, to jsou činy. Nakonec máme šest dětí,“ vypráví Máša.

Mluví devíti jazyky

Postupně od tlumočnictví přešel k překladům. A vzhledem k tomu, že mluví devíti jazyky, byl úspěšný. Přeložil téměř čtyři desítky knih.

„Ovšem, tak či tak, bylo to svobodné povolání, a protože jsme měli hodně dětí, nemohl jsem si takovou nejistotu dovolit. V roce 2001 jsem začal pracovat u svého kamaráda jako obchodní zástupce. Nabízeli jsme měřicí přístroje,“ vzpomíná Máša. Finanční potíže rodině začaly před čtyřmi lety. „Se známým jsem se rozloučil. Prý jsem mu nedělal pořádné kšefty. Od té doby se snažím překládat, ale práce je málo,“ říká Máša.

ČTĚTE TAKÉ:

S manželkou už nežije. Bydlí se svým šestadvacetiletým synem Albertem, který je v invalidním důchodu, a devětadvacetiletou dcerou Irenou.„Pracovala v Irsku. Teď si dodělává školu - chce být vizážistka. Peníze, které dáme dohromady my tři, stačí zhruba na nájem. Máme naštěstí domluvené splátky,“ uzavírá překladatel.

Párky ohřívá pod peřinou

Ještě hůře než Máša je na tom v současných mrazech dvaatřicetiletá Petra Bláhová. Už tři roky žije pod mostem nedaleko kolejí na Smíchovském nádraží. Na loď Hermes nebo do stanů, které Praha pro lidi bez přístřeší postavila, se jí chodit nechce. Raději spoléhá na několik matrací a teplé peřiny.

FOTOGALERIE:

„Mně je tady dobře,“ řekne a rozhlédne se po hromadě nakupených věcí. „Vy nevíte, co se tam chodí ohřívat. Bála bych se, že tam něco chytnu. Navíc devadesát procent těch lidí chlastá a táhne to z nich,“ poznamená zadumaně a zapálí si cigaretu. Pod peřinou si „ohřívá“ párky a láhev s úplně zmrzlou vodou.

Na to, že skončila na ulici, pyšná není. „Stydím se za to, ale stalo se. K rodině se vrátit nemůžu. Už proto, že dlužím dost peněz a šel by po mně exekutor,“ říká Petra.´Pochází z Dobříše. V Praze nejprve pracovala na Andělu v McDonaldu, potom v pekárně v Butovicích. „Pak jsem dostala výpověď z pronajatého bytu, a protože selhali kamarádi, neměla jsem kam jít... a už se to vezlo,“ vypráví Petra.

Petra B. v areálu Smíchovského nádraží

Když je jí zima, chodí se ohřívat do některého z obchodních domů. „Tam se i umyji, nalíčím. Jinak žiju i z toho, co lidé vyhodí. Někdy člověk žasne. V popelnici jsme našli třeba i zubní zlato,“ vysvětluje Petra.

DAŇ ZA ZIMU

* Mrtví: jen za poslední týden, kdy Česko sevřely silné mrazy, zemřelo už téměř dvacet lidí. Například v Praze o víkendu umrzli dva lidé, v Ostravě jeden. Ve světě bylo ke včerejšímu večeru evidováno 370 mrtvých, vesměs bezdomovců. Nejvíce obětí si za poslední dny připsalo Polsko a Litva. A extrémní víkend má za sebou Itálie -v centrální části země zemřelo 18 lidí.

* Doprava: největší komplikace na železnici včera způsobilo prasklé vodovodní potrubí, které přerušilo provoz na koridoru z Plzně do Chebu. Lokálky, především na Moravě, zase trápila zamrzající nafta v nádržích, ačkoli dráhy používají speciální naftu a různá aditiva. Trať z Prahy do Berouna na několik hodin zase zablokovaly prasklé kolejnice.

* Voda neteče: především na Liberecku a Vysočině trápí domácnosti zamrzající vodoměry a praskající potrubí, situace se má kvůli prochladlé půdě ještě dále zhoršovat.

* Povodně: poměrně překvapivě na některých místech kulminují i hladiny řek. Například Morava u Raškova je už na druhém stupni, komplikace způsobuje voda, která se dostala až na 40 centimetrů vysoký led. Vodohospodáři jej dnes začnou rozbíjet.

* Ještě není konec: silné mrazy by měly vydržet další dva týdny, situace bude nejspíše gradovat tento víkend. Meteorologové očekávají mráz kolem čtyřiceti