3. června 2013 13:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prší dál. Večer déšť ustane, tvrdí meteorologové

Karlův most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlův most | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vzhledem k očekávaným srážkám v Čechách dál hrozí extrémní nebezpečí záplav. Pro Jihlavsko, Znojemsko a okresy na severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje nově platí povodňová bdělost.

Severovýchod Česka dnes odpoledne zasáhnou přeháňky, bouřky a ojediněle i intenzivní srážky, které v noci přejdou do trvalého deště. Řeky v těchto krajích by tak mohly dosáhnout prvního povodňového stupně, sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha pro české kraje s výjimkou Pardubického a upozornění na povodňovou bdělost na Jihlavsku a Znojemsku platí až do odvolání. V Olomouckém a Moravskoslezském kraji by měly být bouřky od dnešního poledne do zhruba půlnoci. Od úterního rána by pak měli obyvatelé Jesenicka, Šumperska, Bruntálska, Frýdecko-Místecka a Karvinska počítat s možným rozvodněním řek.

Podrobnou on-line reportáž sledujte zde:

Očekávané srážky nejsou v povodněmi zasažených oblastech sice příliš významné, přesto by mohl pokles hladin v zasažených oblastech zpomalit, případně by hladiny mohly krátkodobě opět stoupnout. V Praze-Malé Chuchli by se dnes dopoledne měl průtok pohybovat kolem 2800 metrů krychlových za sekundu. Výrazně stoupnout by ale měly hladiny v povodí dolního Labe pod soutokem s Vltavou, důvodem bude přítok z horních části povodí.

Déšť v Čechách

V současné době prší prakticky na celém území Česka, večer by mohl déšť místy ustávat. Do úterního rána by podle ČHMÚ mohlo v Čechách spadnout pět až 20 milimetrů srážek, na Moravě a ve Slezsku dva až deset milimetrů. V Jeseníkách a Beskydech by mohlo napršet až 30 milimetrů vody a v bouřkách na severovýchodě dalších 30.

V Praze bude intenzivněji pršet v průběhu dnešního dopoledne, v odpoledních hodinách a zejména večer by měla intenzita deště ustávat. Napadnout by mělo zhruba osm až 10 milimetrů srážek.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.