Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Václavském náměstí se v sobotu sešli odpůrci i zastánci uprchlíků. Policie je oddělila

Česko

  16:30
V horní části Václavského náměstí se v sobotu odpoledne sešli odpůrci islámu, zatímco ve stejné době se v dolní části, na Můstku, konala akce Solidarita s uprchlíky. Zhruba dvě desítky jejích účastníků přišly v doprovodu policie do blízkosti druhé demonstrace, oddělil je však kordon policie.

V horní části Václavského náměstí v Praze se 17. září sešli odpůrci islámu na akci Czexit - boj za naši kulturu a bezpečnou zem. foto: ČTK

Na pódiu pod sochou svatého Václava zahájil akci Czexit - boj za naši kulturu a bezpečnou zem krátkým koncertem Tomáš Ortel, zpěvák stejnojmenné skupiny. Podle odhadu zpravodaje ČTK se tam sešly asi tři stovky lidí. Demonstranti si přinesli zejména české vlajky, v davu ale vlály i německé.

V Przae se sešli odpůrci islámu na akci Czexit - boj za naši kulturu a...
Policie dohlíží na oba tábory.

V proslovech zazněly výtky na adresu představitelů Evropské unie, české vlády a českých i evropských politiků. Vulgární skandování v němčině pak směřovali účastníci společně s některými řečníky na adresu německé kancléřky Angely Merkelové. Čeští politici prý selhávají a je třeba je podle demonstrantů vyměnit.

Jedna z řečnic pak kritizovala média, která podle ní neinformují o problémech s migranty, které označila mimo jiné také za perverzní a pedofily. Z improvizovaného pódia zaznělo také to, že by měly vzniknout seznamy lidí, kteří migrantům pomáhají. Řečníci vyzývali k vystoupení Česka z EU.

Účastníků druhé akce byly jen dvě desítky. Po zhruba půl hodině se za doprovodu policie vydaly s vlajkou Antifa do horní části náměstí. Oba znesvářené tábory musel oddělit policejní kordon. Členové obou skupin se vzájemně překřikovali, vše se ale prozatím obešlo bez fyzických potyček.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat