Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

... na varhany a také na házenou

Česko

Porcování medvěda - Mnozí poslanci si i letos řekli o svůj díl, i když byl „medvěd hubenější“

Jedná se již o takřka neodmyslitelný sněmovní kolorit. Když dojde na druhé čtení návrhů státního rozpočtu na další rok, poslanci vždy přednášejí často až neuvěřitelné návrhy, do čeho investovat státní peníze.

PRAHA Bylo vidět, jak se snaží ovládat. A také se mu to celou dobu dařilo. Nevybuchl. Přesto bylo poznat, že ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) z „porcování medvěda“ žádnou velkou radost nemá. Novinářům sice řekl, že nijak nezpochybňuje smysl mimořádných prostředků ze státního rozpočtu, ale varoval před možnými problémy v případě jejich nadužívání.

Alespoň s jednou věcí mohl být ministr Kalousek spokojen: ve srovnání s uplynulými lety letošní „medvěd“ hodně zhubl. V roce 2007 se jednalo zhruba o sedm miliard korun, vloni to byly dvě miliardy a letos už jen 1,8 miliardy korun. To ale nemělo pražádný dopad na kreativitu návrhů samotných poslanců. Slovo mají komunisté Kupříkladu poslanec Václav Snopek (KSČM) z Pardubického kraje požadoval milion korun na výtah pro handicapované účastníky smutečních obřadů v krematoriu v Pardubicích. Jeho stranická kolegyně poslankyně Ivana Levá zase chce 1,5 milionu korun na dokončení rekonstrukce barokních varhan kostela ve Starém Plzenci. Zajímavý byl i její druhý návrh: pět milionů korun na rekonstrukci víceúčelového hřiště TJ Sokol Tymákov. „Žádost - a to bych zde chtěla zdůraznit - byla již podána čtyři roky po sobě. Tato vesnice má dvě ligová mužstva české házené,“ informovala sněmovnu poslankyně Levá.

V podobném duchu se nesl i návrh dalšího komunistického poslance Karla Šidla. Ten chce uvolnit peníze na umělý trávník pro chebské fotbalisty. Čtyři miliony korun chtěl také získat na opravu kostela svatého Martina v Klenčí pod Čerchovem na Domažlicku.

Ještě působivější byl ale další komunista, poslanec Ladislav Mlčák. „Budu stručný. Navrhuji do státního rozpočtu pro příští rok zařadit tyto akce. V podstatě se jedná -a nebudu to velmi zdůvodňovat -o havarijní stavy a podobně,“ řekl Mlčák. A následovalo strohé vyjmenování všech návrhů. Mezi nimi byl například dětský koutek a překážková dráha pro sbor dobrovolných hasičů v obci Prosenice v okrese Přerov.

Peníze pro hudební festivaly? Rekordmanem co do počtu přednesených návrhů byl ale poslanec Jan Látka (ČSSD). Požadoval celkem devět položek, například čtyři miliony korun na opravu obecního úřadu a vestavbu dvou podkrovních bytů. Příjemcem má být obec Mezholezy u Kdyně, která se tímto krokem snaží udržet v obci mladé rodiny. Fotbalistům z vesnického klubu TJ Sedmihoří Oplotec by Látka zase rád zajistil 1,5 milionu korun pro výstavbu kabin a sociálního zařízení. S nároky na finance ze státní kasy ale vystoupili i někteří pravicoví zákonodárci. Třeba poslankyně Eva Dundáčková (ODS) žádá 2,5 milionu korun pro mateřskou školu Perníková chaloupka v Příbrami a dalších 900 tisíc korun pro dva hudební festivaly.

Zákulisní boj Boj o medvěda bývá často ukázkou toho, jak kdo z poslanců „umí chodit“ v parlamentním zákulisí.

Mnohdy platí pravidlo, že pokud chce poslanec se svou dotací skutečně uspět, musí ji mít předjednanou s vedením rozpočtového výboru. Zde se poslanci napříč celým politickým spektrem společně a bez emocí dohodnou na systému, který v podstatě vyhovuje všem. Na některé se nedostane, ale dohoda je vždy kompromisní. Při veřejném jednání pak už poslanci jen hlasují podle dohody.

Když pak přijde návrh na schůzi, poslanci vystupují jeden po druhém a své návrhy přednášejí veřejně. To je ale už jen koloritem, takové návrhy obyčejně nemají velkou šanci. Poslanci, kteří to ale udělají, mohou alespoň jet do svého regionu a říct: Zkusil jsem to, ale nevyšlo to.

***

Žádosti o dotace: hlavně žádný ostych

Nijak upejpavý určitě není poslanec ČSSD Jan Látka z Plzeňského kraje. Včera požádal pro celkem devět obcí o více než 50 milionů korun. Kromě oprav komunikací a škol mají být tyto finance určeny třeba na výstavbu kabin a sociálního zařízení fotbalového klubu TJ Sedmihoří Oplotec.

Hudbu zřejmě miluje poslankyně Eva Dundáčková (ODS) ze Středočeského kraje. Kromě 2,5 mil. Kč pro mateřskou školu Perníková chaloupka v Příbrami chce i 300 tisíc Kč pro Mezinárodní festival šansonu a 600 tisíc Kč pro Mezinárodní hudební festival Hořejší obora.

Místopředseda sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) požádal o 250 tisíc korun na výměnu oken kostela v římskokatolické farnosti Štěpánov nad Svratkou. „Jedná se o obec, kterou řada z vás zná, která byla hodně sužována povodněmi a dalšími nepřízněmi počasí,“ řekl ve zdůvodnění.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
JAVASCRIPT DEVELOPER (60-90.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 60 000 - 90 000 Kč