Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Velikonoční pondělí se letos poprvé zavřou obchody nad 200 metrů čtverečních

Česko

  9:13
PRAHA - Na Velikonoční pondělí budou letos poprvé velké obchody nad 200 metrů čtverečních zavřené. Řada nákupních center, kde jsou i menší obchody, ale zůstane otevřena. Velký pátek, který je od roku 2015 také uznán jako státní svátek, zákonem o prodejní době regulován není.

Kaufland (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Některé naše prodejny budou muset mít na Velikonoční pondělí úplně zavřeno, protože překračují prodejní plochu 200 metrů čtverečních. Tím se samozřejmě sníží tržby, ale částečně může propad nahradit nakupování on-line v rámci e-shopu,“ uvedla mluvčí Euronics Lenka Mastešová.

Uzavřené obchody tak mírně zvyšují odbyt e-shopům. „Na základě zkušeností z minulého roku očekáváme, že Kasa.cz bude ze zákazu prodeje na Velikonoční pondělí profitovat. Tržby o těchto svátcích, kdy se neprodávalo v kamenných prodejnách, loni vzrostly meziročně o deset procent,“ potvrdil produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa.

Například pražská obchodní centra Chodov, Černý most či Metropole Zličín zůstanou v pondělí otevřena. Stejně tak outletové centrum Freeport v Hatích na Znojemsku. Tamních 55 obchodů zůstane otevřeno, ostatních 18 větších prodejen se zákazníkům uzavře. Díky omezení prodeje tak centrum očekává ztráty v tržbách i návštěvnosti. „Na Velikonoční pondělí očekáváme až 50procentní pokles tržeb. Počet návštěvníků by se mohl snížit o 30 procent,“ dodal Jan Procházka z Freeport Fashion Outlet.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Podnikatelské svazy už kvůli normě podaly ústavní stížnost.

Podle průzkumu společnosti GfK Češi před svátky nejčastěji nakupují na Zelený čtvrtek a Velký pátek. Velké žně zažívají hlavně obchody s potravinami.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat