Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Velikonoční pondělí se letos poprvé zavřou obchody nad 200 metrů čtverečních

Česko

  9:13
PRAHA - Na Velikonoční pondělí budou letos poprvé velké obchody nad 200 metrů čtverečních zavřené. Řada nákupních center, kde jsou i menší obchody, ale zůstane otevřena. Velký pátek, který je od roku 2015 také uznán jako státní svátek, zákonem o prodejní době regulován není.

Kaufland (ilustrační foto). foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Některé naše prodejny budou muset mít na Velikonoční pondělí úplně zavřeno, protože překračují prodejní plochu 200 metrů čtverečních. Tím se samozřejmě sníží tržby, ale částečně může propad nahradit nakupování on-line v rámci e-shopu,“ uvedla mluvčí Euronics Lenka Mastešová.

Uzavřené obchody tak mírně zvyšují odbyt e-shopům. „Na základě zkušeností z minulého roku očekáváme, že Kasa.cz bude ze zákazu prodeje na Velikonoční pondělí profitovat. Tržby o těchto svátcích, kdy se neprodávalo v kamenných prodejnách, loni vzrostly meziročně o deset procent,“ potvrdil produktový manažer Kasa.cz Petr Štursa.

Například pražská obchodní centra Chodov, Černý most či Metropole Zličín zůstanou v pondělí otevřena. Stejně tak outletové centrum Freeport v Hatích na Znojemsku. Tamních 55 obchodů zůstane otevřeno, ostatních 18 větších prodejen se zákazníkům uzavře. Díky omezení prodeje tak centrum očekává ztráty v tržbách i návštěvnosti. „Na Velikonoční pondělí očekáváme až 50procentní pokles tržeb. Počet návštěvníků by se mohl snížit o 30 procent,“ dodal Jan Procházka z Freeport Fashion Outlet.

Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Podnikatelské svazy už kvůli normě podaly ústavní stížnost.

Podle průzkumu společnosti GfK Češi před svátky nejčastěji nakupují na Zelený čtvrtek a Velký pátek. Velké žně zažívají hlavně obchody s potravinami.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Mohlo by vás zajímat