Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na většině území Čech bude dál sněžit, v celé republice hrozí náledí

Pluh na jednom z hlavních tahů v Jablonci nad Nisou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pluh na jednom z hlavních tahů v Jablonci nad Nisou. | foto: ČTK

PRAHA Na většině území Čech bude zřejmě dále sněžit a hrozí tvorba sněhových jazyků, závějí a náledí. Vyplývá to z ve středu zveřejněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před náledím platí také pro Moravu a Slezsko. Pro část regionů varování trvá až do pátku.

Výstrahu před dalším sněžením ústav vyhlásil pro výše položené oblasti - nad 600 metrů nadmořské výšky - v Karlovarském kraji a části Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje a Vysočiny. Varování platí od středečního odpoledne do čtvrtečních 06:00.

Do středečních 17:00 pak ještě platí výstraha před sněhovými jazyky pro Jihočeský kraj a Vysočinu a části Středočeského, Plzeňského, Pardubického, Královéhradeckého a Ústeckého kraje. V celém Karlovarském kraji a na Českolipsku, Liberecku a Děčínsku je výstraha před sněhovými jazyky v platnosti až do páteční půlnoci.

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...
Dopravní trable na Vysočině.

Výstrahy platí pro oblasti v polohách nad 500 metrů nadmořské výšky. Do páteční půlnoci je také v platnosti výstraha před závějemi na Jablonecku a Semilsku v Libereckém kraji a pro většinu okresů Ústeckého kraje v polohách nad 700 metrů nadmořské výšky.

Po středečních 17:00 do čtvrtečních 09:00. Pro všechny kraje v Čechách pak platí výstraha před náledím od čtvrtečních 16:00 do pátečních 09:00. Obě výstrahy před náledím platí pro místa v polohách pod 400 metry nadmořské výšky.

Kvůli nehodě v Rakousku související se sněžením byl pro kamiony neprůjezdný hraniční přechod Dolní Dvořiště. Hraniční přechod na Českokrumlovsku se znovu otevřel pro nákladní auta zbruba po třech hodinách.  

Výpadky proudu

Kvůli sněžení a silnému větru bylo v poledne v Česku bez elektrického proudu 18 500 odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce evidovala 29 poruch na vysokém napětí. Ke 14:00 se to podařilo snížit na 14 000 odběratelů a 27 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky jsou na nízkém, sdělila ve středu odpoledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nejvíce jsou postiženy horské oblasti Libereckého kraje, odpoledne tam bylo 15 poruch na vysokém napětí. Nejčastější příčinou poruch jsou stromy a větve, které pod tíhou sněhu popadaly na vedení.

Energetická firma E.ON zaznamenala v jižních Čechách 19 poruch na vedení vysokého napětí. Výpadky postihly 18 000 odběrných míst. Teď jde proud všude.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Uplnej Vypatlanec tady teda nesnezi 15:27 9.1.2019