Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na většině území Čech bude dál sněžit, v celé republice hrozí náledí

Česko

  14:54aktualizováno  21:01
PRAHA - Na většině území Čech bude zřejmě dále sněžit a hrozí tvorba sněhových jazyků, závějí a náledí. Vyplývá to z ve středu zveřejněné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha před náledím platí také pro Moravu a Slezsko. Pro část regionů varování trvá až do pátku.

Pluh na jednom z hlavních tahů v Jablonci nad Nisou. foto: ČTK

Výstrahu před dalším sněžením ústav vyhlásil pro výše položené oblasti - nad 600 metrů nadmořské výšky - v Karlovarském kraji a části Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého a Ústeckého kraje a Vysočiny. Varování platí od středečního odpoledne do čtvrtečních 06:00.

Do středečních 17:00 pak ještě platí výstraha před sněhovými jazyky pro Jihočeský kraj a Vysočinu a části Středočeského, Plzeňského, Pardubického, Královéhradeckého a Ústeckého kraje. V celém Karlovarském kraji a na Českolipsku, Liberecku a Děčínsku je výstraha před sněhovými jazyky v platnosti až do páteční půlnoci.

Velké problémy způsoboval sníh a vítr na silnicích v okolí Božího Daru na...
Dopravní trable na Vysočině.

Výstrahy platí pro oblasti v polohách nad 500 metrů nadmořské výšky. Do páteční půlnoci je také v platnosti výstraha před závějemi na Jablonecku a Semilsku v Libereckém kraji a pro většinu okresů Ústeckého kraje v polohách nad 700 metrů nadmořské výšky.

Po středečních 17:00 do čtvrtečních 09:00. Pro všechny kraje v Čechách pak platí výstraha před náledím od čtvrtečních 16:00 do pátečních 09:00. Obě výstrahy před náledím platí pro místa v polohách pod 400 metry nadmořské výšky.

Kvůli nehodě v Rakousku související se sněžením byl pro kamiony neprůjezdný hraniční přechod Dolní Dvořiště. Hraniční přechod na Českokrumlovsku se znovu otevřel pro nákladní auta zbruba po třech hodinách.  

Výpadky proudu

Kvůli sněžení a silnému větru bylo v poledne v Česku bez elektrického proudu 18 500 odběratelů. Společnost ČEZ Distribuce evidovala 29 poruch na vysokém napětí. Ke 14:00 se to podařilo snížit na 14 000 odběratelů a 27 poruch na vedení vysokého napětí, další desítky jsou na nízkém, sdělila ve středu odpoledne mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Nejvíce jsou postiženy horské oblasti Libereckého kraje, odpoledne tam bylo 15 poruch na vysokém napětí. Nejčastější příčinou poruch jsou stromy a větve, které pod tíhou sněhu popadaly na vedení.

Energetická firma E.ON zaznamenala v jižních Čechách 19 poruch na vedení vysokého napětí. Výpadky postihly 18 000 odběrných míst. Teď jde proud všude.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT PODPORA S POKROČILOU ZNALOSTÍ ANGLIČTINY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Mohlo by vás zajímat