Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na vině jsou jiní

Česko

  7:52
PRAHA - Mé odvolání je věcí premiéra, říká ministryně školství Dana Kuchtová. Odpovědi na dotazy LN zaslala již v pátek, ale po redakční uzávěrce.

Dana Kuchtová. foto: Myšková MartaČTK

LN Vláda přikázala vašemu ministerstvu přepracovat operační program Výzkum a vývoj, který jste nestihli včas připravit. Připouštíte své pochybení?

 Přípravu operačního programu jsem mohla ovlivnit pouze v průběhu února 2007, pak byl odeslán do Bruselu. Poziční dokument Evropské komise jsme obdrželi po 4 měsících – v polovině července 2007. Stávající vedení ministerstva mělo necelé dva měsíce na jeho přepracování. Hlavním problémem, který Evropská komise kritizuje, je však celková strategie projektu a nedokonalá propojenost programu s průmyslem. Zodpovědnost za jeho chybnou dvouletou přípravu nesou především bývalá vedení ministerstva.

LN Premiér Topolánek pohrozil, že vás odvolá, pokud nezvládnete program upravit.

 Program intenzivně přepracováváme. Odvolání je věcí premiéra a koaličních partnerů.

LN Ministerstvo čeká v pondělí audit. Projde jím úřad? 

Auditem nebude procházet ministerstvo, nýbrž dva operační programy. Vzdělání pro konkurenceschopnost je připraveno, Výzkum a vývoj pro inovace možná očekává zdržení. To však neznamená ztrátu prostředků z unie.

LN Rektoři a členové Akademie věd považují situaci za skandální pochybení vašeho úřadu. Co tomu říkáte?

Skandál se nekoná, problémy s operačními programy mají i jiná ministerstva. Pochybení u programu Výzkum a vývoj je především selhání bývalého vedení. Náměstek Marek Mora již odešel.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...