30. listopadu 2018 20:33, aktualizováno  22:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Vinohradech se bez povolení bourá památkově chráněná vila, léta chátrala

Vila Na Šafránce, jejíž demolice začala ve čtvrtek 30. listopadu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vila Na Šafránce, jejíž demolice začala ve čtvrtek 30. listopadu. | foto: reprofoto Google Street View

Praha Na pražských Vinohradech se v pátek začala bourat památkově chráněná vila v ulici Na Šafránce. Podle radnice Prahy 10 není demolice povolená, starostka Renata Chmelová vyzvala stavbyvedoucího k přerušení prací a vyčkání na kontrolu ze strany stavebního úřadu. ČTK to sdělil mluvčí Prahy 10 Vítek Novák. Čtyřpatrová rondokubistická vila v poslední době nebyla obývaná. Z internetového inzerátu vyplývá, že dům byl v minulosti na prodej, podle serveru Deníku N za 49 milionů korun.

Společné územní rozhodnutí a stavební povolení bylo vydáno loni v únoru, stavebníkem je společnost AWM Bohemia CZ, uvedl mluvčí. „Na základě požadavku odboru památkové péče magistrátu hlavního města Prahy nebylo součástí stavebního záměru odstranění stavby, ale postupné úpravy stávajícího bytového domu,“ podotkl. Na ochranu budovy dohlíží magistrátní odbor památkové péče, podnět ohledně odstraňování stavby mu byl v pátek odpoledne předán elektronicky, doplnil mluvčí.

Starostka Chmelová se vpodvečer se stavbyvedoucím spojila telefonicky. „Stavbyvedoucího jsem vyzvala k přerušení demoličních prací a vyčkání na kontrolu ze strany stavebního úřadu,“ uvedla. Dostala také příslib osobního vysvětlení situace, proto v sobotu dopoledne místo navštíví spolu s místostarostou Martinem Valovičem. „Vím, že nemohu nijak zasahovat do průběhu kontroly stavebním úřadem, ale chci přispět k nalezení záchrany této budovy,“ dodala starostka.

Valovič vyzval stavební úřad, aby vůči stavebníkovi zvolil maximálně možný tvrdý postup. „Zákony mají platit stejně pro všechny. Chci také, aby se k věci jasně vyjádřili i památkáři,“ uvedl. Pro demolici by majitel potřeboval podle zákona o památkové péči získat souhlas odboru památkové péče magistrátu, uvedl Deník N. Za zbourání vily bez povolení hrozí až dvoumilionová pokuta.

Dům z roku 1921 v kolonii Svépomoc od architekta Františka Alberta Libry se nachází na území pražské památkové zóny Vinohrady, Žižkov, Vršovice. Podle katastru nemovitostí patří společnosti AWM Bohemia CZ, která má sídlo v pražských Kbelích. V předmětu podnikání má provádění a odstraňování staveb a nakládání s nebezpečnými odpady. Na přestavbě podle Deníku N pracuje společnost Hipoz. Muž, který na demoliční práce dohlížel, deníku řekl, že vila měla porušenou statiku a vnitřek byl vyhořelý.

ČTK