Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Na VUT navrhli ochrannou masku pro běžnou 3D tiskárnu. Podklady zveřejnili na webu, utěsní ji rukavice

ilustrační snímek foto: VUT v Brně

Brno - Zaměstnanci a studenti Vysokého učení technického vyvinuli ochrannou polomasku, kterou lze vytisknout na běžné 3D tiskárně s technologií modelování z termoplastu, bez použití speciálních materiálů.
  12:24

Tým z fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií nemá ambice vyrábět masky ve velkém, chce ale poskytnout funkční alternativu pro širokou veřejnost, proto podklady zveřejnil na webu, oznámila ČTK Tereza Kadrnožková z tiskového odboru školy.

Kompletní sestavená maska.
3D vizualizace nové ochranné masky od odborníků z VUT v Brně.

„Chtěli jsme vymyslet alternativu k dostupným provizorním ochranným prostředkům a většina nabízených podkladů k 3D tištěným maskám buď vyžaduje speciální stroje i materiál, nebo není naopak dostatečně účinná,“ uvedl jeden z autorů Václav Kaczmarczyk.

Běžně používaný materiál 3D tisku je podle něj dosti porézní a nelze zaručit, aby člověk nenasával vzduch přes stěny masky. „Proto jsme přišli s jednoduchým vylepšením, a to přetáhnout přes vytištěnou masku jednorázovou latexovou nebo nitrilovou rukavici. Ta masku utěsní a lépe díky ní sedí na obličeji. Zároveň je z atestovaného materiálu, takže je zaručena její zdravotní nezávadnost,“ popsal Kaczmarczyk.

Technici poukazují na to, že u běžné látkové roušky se ihned lidem začnou mlžit brýle, což je znamení, že vzduch nasávají a vydechují jinudy, než by bylo potřeba. „Pokud bude mít někdo doma 3D tiskárnu, vytiskne si naší masku, utěsní rukavicí a podle přiloženého návodu vystřihne filtr z dostupných materiálů, ochrana by měla být vyšší. Důležité je, že i nedokonalá filtrace podstatným způsobem sníží virovou zátěž,“ dodal Kaczmarczyk. V nejbližších dnech tým plánuje doplnit další velikosti masek tak, aby si mohl vybrat každý.

Na ochranných pomůckách pracovali v minulých dnech také odborníci z ČVUT v Praze. Jejich špičkové respirátory budou hlavně pro zdravotníky a záchranáře.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Mohlo by vás zajímat