11. srpna 2019 11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na východě Česka hrozí v pondělí večer bouřky a přívalové srážky s kroupami

Úprk před deštěm. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úprk před deštěm. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ve východní polovině České republiky se v pondělí večer ojediněle vyskytnou silné bouřky s přívalovými srážkami kolem 35 milimetrů, kroupami a nárazy větru až 90 kilometrů v hodině. Vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přes Česko bude podle meteorologů v pondělí a v noci na úterý dále k východu postupovat zvlněná studená fronta. „Zejména ve východní polovině území se v pondělí později odpoledne a večer ojediněle vyskytnou silné bouřky,“ uvedl ČHMÚ.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od pondělních 18:00 do úterních 2:00 pro regiony Kostelec nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou v Královéhradeckém kraji a pro celý Pardubický kraj, Vysočinu, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. „V kombinaci s vydatnějším deštěm se suma srážek může v tomto období ojediněle pohybovat od 20 do 60 milimetrů,“ uvedli meteorologové. 

V souvislosti s tím upozorňují na ojedinělé rozvodnění menších toků a zatopení níže položených míst. Vítr může lámat větve, lidé by se měli mít na pozoru také před blesky a úrazy od padajících nebo poletujících předmětů.

ČTK