Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na vyloučení Tlustého nemáme páky

Zleva první místopředseda ODS Pavel Bém, předseda ODS Mirek Topolánek a místopředseda strany Ivan Langer  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva první místopředseda ODS Pavel Bém, předseda ODS Mirek Topolánek a místopředseda strany Ivan Langer | foto: ČTK

RAKOVNÍK Kauza sbírání informací o politicích natolik poškodila ODS, že by její aktéři měli vystoupit ze sněmovny i strany. Výkonná rada nejsilnější vládní strany se na tom usnesla dnes večer potom, co rakovnická místní organizace odmítla vyloučit poslance Vlastimila Tlustého. ODS proto uvažuje o změně stanov. Lídři koalice se také dohodli na vytvoření komise ke kauze Morava.

První místopředseda strany a pražský primátor Pavel Bém řekl, že zatím se hledá takový právní postup, který by umožňoval vyloučit jednotlivce, ale netorpédoval by demokratické fungování strany. Žádný přesný návrh zatím strana nemá. Během dne se spekulovalo o tom, že by Tlustého místní organizaci mohlo vedení ODS zrušit, výkonná rada tento riskantní krok neučinila.

Vlastimil TlustýNa vyloučení Tlustého nemá širší vedení dostatečné páky, vyloučit ho může pouze místní sdružení, to mu dnes sice doporučilo odejít v případě, že se potvrdí informace z tisku, nicméně ho podrželo. "Žádný orgán ODS nemůže udělat nic jiného než v tuto chvíli toto vzít na vědomí," komentoval výsledek jednání Tlustého mateřské organizace místopředseda ODS Ivan Langer. Druhý z aktérů aféry poslanec Jan Morava opustil sněmovnu před dvěma týdny, uvažuje i o odchodu z ODS.


Situace kolem Tlustého vede podle Langra k zamyšlení nad tím, jak na jedné straně zachovat demokratický princip strany a na druhé straně umožnit většině členů vyloučit toho, kdo se dopustil zavrženíhodného chování. Existovat by podle něj mělo něco jako odvolání k vrcholnému stranickému orgánu, který by mohl věc posoudit ještě jednou. Případnou změnu má podle předsedy Mirka Topolánka připravit vnitrostranická sekce stanov do prosincového sjezdu ODS.

Pro vyloučení Tlustého nebyl v Rakovníku ani jeden z 29 účastníků jednání, pět se jich zdrželo hlasování. Usnesení, které sdružení přijalo, Tlustého zavazuje k prosazování programu ODS ve sněmovně, a to v rámci možností, které umožňuje koaliční smlouva. V případě hlasování o důvěře vládě, by měl poslanec současný kabinet Mirka Topolánka podpořit.

Ke kauze Morava bude vyšetřovací komise
Tlustý po jednání řekl, že trojkoaliční vládu vždy podporoval, byť leckdo tvrdil něco jiného. Zároveň však prohlásil, že "antireformu" lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska podpořit nemůže. Místní sdružení také vyzvalo vedení ODS, aby důvěryhodně a důsledně objasnilo kauzu Morava. "Jsme pro svobodnou výměnu názorů, jsme pro prosazování volebního programu ODS v rámci stávající koaliční spolupráce," stojí v přijatém usnesení.

Koalice ustaví vlastní pracovní skupinu, která by měla objasnit okolnosti aféry kolem poslance ODS Vlastimila Tlustého a bývalého poslance nejsilnější vládní strany Jana Moravy. Představitelé tří vládních stran se na tom dohodli na dnešní koaliční schůzce.

Další rebel - Raninec - se do klubu ODS chce vrátitPoslanec Juraj Raninec ve sněmovně
Českolipský poslanec Juraj Raninec je připraven vrátit se do klubu ODS, ze kterého odešel 15. září kvůli tomu, jak se vedení klubu postavilo ke kauze Jana Moravy. Svůj návrat ale podmiňuje vyšetřením celé kauzy. Oblastní rada ODS v České Lípě dnes jeho prohlášení vzala na vědomí a vyzvala ho k podpoře vlády a politiky ODS.

Raninec ve sněmovně nehlasuje vždy s koalicí a patří k rebelům kolem poslance Vlastimila Tlustého. Dva dny po Ranincovi opustil klub ODS také poslanec Jan Schwippel. Také on dnes naznačil, že by se mohl do klubu vrátit. Rádiu Impuls řekl, že to bude záležet na tom, jak se vedení občanských demokratů postaví ke kauze Morava. Schwippel si prý do svých politických kroků nenechá od nikoho mluvit.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...