22. dubna 2015 7:40, aktualizováno  10:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sobotka, Paroubek, Kavan. S Grossem se loučilo současné i bývalé vedení ČSSD

Expremiér Jiří Paroubek se svou ženou Petrou na pohřbu Stanislava Grosse. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Expremiér Jiří Paroubek se svou ženou Petrou na pohřbu Stanislava Grosse. | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA S bývalým premiérem Stanislavem Grossem se na Vyšehradě rozloučili ministerský předseda Bohuslav Sobotka, někteří členové vlády, další politici a desítky lidí. Gross minulý týden ve věku 45 let podlehl těžké nemoci. Smuteční obřad se uskutečnil v rodinném kruhu.

V Bazilice sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě se veřejnost s Grossem mohla rozloučit od 08:30 do 10:00 hodin. Této možnosti využily desítky lidí, kteří k rakvi bývalého premiéra přinesli květiny a smuteční věnce. Těch bylo v bazilice několik desítek, například od Sobotky, českého a slovenského ministra vnitra nebo někdejšího ministerského předsedy Jiřího Paroubka.

Bývalí spolupracovníci a kolegové Stanislava Grosse během jeho pohřbu
Lidé přicházeli 22. dubna do baziliky sv. apoštolů Petra a Pavla na pražském...

Z předních českých politiků nepřišel prezident Miloš Zeman, který například Grossovi v minulosti svědčil na svatbě. Později se ale politicky odcizili.

„Já tam půjdu, protože Stanislav Gross byl předsedou sociální demokracie, byl dlouhé roky její viditelnou tváří, ministrem vnitra, předsedou vlády. A já si myslím, že je na místě takovým způsobem jeho památku uctít,“ řekl Sobotka.

Vedle Sobotky se památce Grosse přišli poklonit například ministři zahraničí a vnitra Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec (ČSSD) a další členové nejužšího vedení strany, kterou Gross v letech 2004 a 2005 vedl. S expremiérem se rozloučili také jeho bývalí vládní kolegové František Bublan, Jan Kavan a Karel Březina.

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek, místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska...
Bývalý premiér Jiří Paroubek přišel 22. dubna s manželkou Petrou do baziliky...

„Zvláště v tuto chvíli na něj vzpomínám dobře,“ řekl novinářům Bublan. „Byl to velmi dobrý ministr vnitra. K jeho roli premiéra jsem kritičtější. Byl na tu funkci příliš mladý. Vztahy jsme ale měli dobré,“ dodal. „My jsme k sobě měli blízko, protože oba dva jsme byli dlouho ve vedení Mladých sociálních demokratů a také jsme byli společně dvěma nejmladšími členy Zemanovy vlády,“ řekl Březina. Gross podle něj patřil mezi nejvýznamnější polistopadové politiky.

Bývalý premiér Jan Fischer vyjádřil lítost nad tím, že Gross zemřel tak brzy. „Stanislav Gross, tak jako každý z nás, byl produkt - on i spolutvůrce - politických poměrů doby, ve které žil. Je docela smutné, že řada lidí, kteří se mu tehdy snažili velmi přiblížit, dneska možná se trochu stydí. To myslím, že není dobré,“ podotkl.

Gross minulý týden podlehl zřejmě amyotrofické laterální skleróze (ALS), při níž nemocní postupně ztrácí buňky ovládající svalové pohyby.

Manželé Paroubkovi se přišli rozloučit se Stanislavem Grossem
Na pohřeb dorazil i expremiér Jiří Fischer

Gross se v roce 2004 stal premiérem ve věku 34 let, byl nejmladším premiérem Česka. V roce 2005 po aféře s nevyjasněným financováním bytu na pražském Barrandově z funkce odstoupil a stáhl se z politického života. Až v dubnu 2014 se v pořadu České televize Gross omluvil lidem, kteří mu jako premiérovi důvěřovali a on je zklamal. Tehdy také uvedl, že kdyby měl před lety odvahu říct, že si byt na pražském Barrandově koupil z poslaneckých náhrad, nezamotal by se do polopravd a lží.

Většina politiků na něj po jeho smrti vzpomínala jako na výraznou osobnost české politiky. Podle mnohých neustál fakt, že se ve velmi mladém věku stal ministerským předsedou.

Kondolence

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!