Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Vyšehradě se sešli milovníci Karla Čapka

Česko

PRAHA Příznivci díla Karla Čapka se v sobotu setkali na Vyšehradském hřbitově a zavzpomínali na jednoho z největších českých spisovatelů a novinářů 20. století. Téměř 200 lidí se sešlo u hrobu tvůrce, který zemřel na Boží hod roku 1938. Ukázky z Čapkova díla přednesl herec Miroslav Saic. Čapka spisovatele a novináře připomněl publicista a stálý přispěvatel LN Jan Rejžek.

„Závidím každému malému chlapci nebo děvčeti, které teprve čeká úžasné dobrodružství, až začnou objevovat Čapkův svět, a věřím, že mu podlehnou i v době iPodů, empétrojek a plazmových obrazovek,“ řekl Rejžek. Saic přečetl úryvek z Čapkova sloupku Náš, který vyšel v souboru Kritika slov v roce 1920. Čapek píše o tom, jak se Češi rádi hlásí k významným historickým osobnostem, k Janu Žižkovi či Bedřichu Smetanovi, zatímco na jezuitu Koniáše či Milotu z Dědic, který prý zradil krále Přemysla Otakara II. v bitvě na Moravském poli, by raději zapomněli.

Společnost bratří Čapků, která pietní setkání u spisovatelova hrobu organizuje, existuje od roku 1947. Snaží se přispívat k tomu, aby se trvale a s větší mírou uplatňoval duchovní vliv Karla a Josefa Čapků.

Karel Čapek patřil k nejvýznamnějším osobnostem meziválečné české společnosti. Jeho knihy vycházejí po celém světě. Čapkův tvůrčí záběr byl široký – od poezie přes publicistiku, prózu, drama, cestopisy, pohádky až k politickým a filozofickým úvahám.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.