Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Na výsluní vedle legendy

Česko

Nenechte se zmámit slávou Sv. Mořice! Ostatní střediska Horního Engadinu toho mají tolik co nabídnout, že na luxusní centrum s radostí zapomenete. A ve starobylých rétorománských vesničkách možná zaslechnete neobvyklý jazyk původních obyvatel.

ŠVÝCARSKO Vzdálenost z Prahy: přibližně 659 km

Běžkový maraton údolími

Největší a nejstarší švýcarská oblast zimních sportů, jejíž historie sahá až do roku 1864, nabízí legendární zážitky i pro běžkaře. Můžete si tu zaběhat po celé trati Engandin Ski maratonu od vesnice Maloja na severu až po S-Chanf na jihu podél říčky Inn (13. března, www.engadinskimarathon.ch). Slavnou 42 km dlouhou stopu denně upravují a nastoupit do ní můžete v kterékoliv z půvabných rétorománských vesnic zapomenutých mezi horskými štíty. Nejatraktivnější část trati, na kterou letos vyrazí 12 tisíc závodníků, se rozkládá kolem Zuozu, nádherné přírodní scenerie projedete v divoké přírodě lesa Staz u Celeriny či v bočním údolí směrem k Pontresině, na jehož konci se můžete kochat vyhlídkou na ledovec Morteratsch.

Švýcarská sjezdová nej

Sjezdovky nad Sv. Mořicem a v jeho blízkémokolí mají hned několik výhod: jsou nejen rozlehlé a upravené, ale hlavně poloprázdné. Skoro celá polovina zdejší klientely totiž nepřijíždí do exkluzivní kolébky zimních sportů vůbec kvůli lyžování.

Takže vzhůru na slunečné sjezdovky Corviglia (přímo nad Mořicem, 2486 m) s jižní orientací, které jsou i při mrazech kolem –15 °C docela příjemné. Na severně orientovaný Corvatch (3303m) se vyplatí vyrazit i na jaře, dlouho tu drží kvalitní sníh. Jeho hlavním lákadlem je ale nejdelší (5 km) osvětlená sjezdovka ve Švýcarsku. Vyrazit sem můžete každý pátek od 19 do 2 hodin a na závěr rozmrznout nad kotlíkem fondue v Panorama restaurantu na horní stanici. Středisko Diavolleza (2978 m) nabízí jiné nej: nejdelší ledovcovou švýcarskou cestu. Desetikilometrový sjezd neupraveným ledovcem v obtížnosti červené i černé znamená zhruba hodinu adrenalinu.

Rétorománská minulost

V Engadinu žije jedna z největších rétorománských menšin, tímto prastarým, neobvykle melodickým jazykem tu hovoří až 15 % obyvatel. Místní vesnice stále dýchají tradičním románskýmpůvabem a poznáte je podle zvláštních jmen, například S-Chanf, Chamues-Ch, La Punt či Zuóz – ta patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším. Typický patricijský dům ze 16. století Chesa Planta v Samedanu funguje i jako lidové muzeum18. a 19. století. Novou kulturní zkušenostmůžete také ochutnat: třeba populární birnenbrot se sušenými hruškami, fíky a piniovými oříšky, srnčí a jelení klobásky salsiz či sušenou hovězí svíčkovou bündnerfleich (www.engadin.stmoritz.ch/en/region/zuoz).

Tady psal Nietzsche

Do vesnice Sils Maria, která je považována za mimořádně energeticky silné a pozitivní místo, jezdil na letní dům filosof také Friedrich Nietzsche. Kromě nádherné přírody kolem jezera Silvaplana můžete navštívit Nietzscheho muzeum a ve stylově zařízeném apartmá pak studovat texty z místní knihovny Nietzscheho nadace (www.nietschehaus.ch).

O autorovi| ŠTĚPÁNKA STROUHALOVÁ, Autorka je stálá spolupracovnice přílohy Relax LN

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!