Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na vytopené se už sešlo 15 milionů korun, vlna odtéká do Německa

Dům Albových byl zatopen po tom, co se v Nových Kopistech protrhla hráz. Museli být evakuováni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům Albových byl zatopen po tom, co se v Nových Kopistech protrhla hráz. Museli být evakuováni. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

ÚSTÍ NAD LABEM Voda v noci zaplavila některé domy v části Nové Kopisty, situace ale není taková jako v roce 2002, kdy voda obec sužovala tři týdny a nebylo možné ji odtud odčerpat. Povodňová vlna už opouští Česko. Hasiči si stěžují, že musejí zachraňovat lidi, kteří odmítali evakuaci.

Nejdůležitější události dnešní noci

 • Hladina řeky Labe v Ústí nad Labem i Děčíně kulminovala na úrovni 10,7 metru. Nevystoupila tedy ani na předpokládaných 11 metrů.
 • V Mělníku a Lovosicích už Labe pomalu klesá.
 • V Terezíně se protrhla provizorní hráz a voda zaplavila část Nových Kopist. Samotný Terezín včetně památníku zůstal vody díky hrázím ušetřen.
 • Praha zprovoznila metro. Trasy A a B už jezdí po celé trase, ale několika stanicemi jen projíždějí. Metro C jezdí v úsecích Háje-Hlavní nádraží a Kobylisy-Letňany. Ve stanici Nádraží Holešovice totiž prosakovala voda - ČTĚTE ZDE.

Povodňová vlna na Labi pozvolna opouští území České republiky. Původně vodohospodáři odhadovali, že řeka v Ústí i Děčíně vystoupá až na 11 metrů. Při velkých povodních v roce 2002 dosáhlo Labe v krajském městě 11,96 metru. Obvykle tam korytem protéká méně než tři metry vody. "Labe v profilu Litoměřice je po kulminaci a vodní stav velmi zvolna klesá. Níže po toku kulminuje, v Ústí nad Labem i v Děčíně na 1071 centimetrech," sdělili vodohospodáři.

Na Litoměřicku i v Ústí nad Labem už hladina mírně klesá. V krajském městě byla dopoledne na úrovni 10,6 metru. Evakuovaní lidé, kterých je v kraji zhruba 11.000, se budou moci vrátit domů až za několik dní.

Hasiči v Ústeckém kraji mají nyní nejvíce práce u protržené hráze v Nových Kopistech na Litoměřicku. V noci z obce evakuovali několik lidí. V Ústí nad Labem budují zábranu kolem čerpací stanice v Pražské ulici, z níž začaly unikat ropné látky. V Děčíně jednotky čerpají vodu u protipovodňových stěn.

V Nových Kopistech se voda skrz protrženou hráz dostala do několika domů. "V nich už neměli být lidé, ale bohužel na místě i přes nebezpečí zůstávali," uvedl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Podle něj to není neobvyklé. Hasičům tito lidé komplikují práce. "Na místě nadále zůstává jednotka s technikou Tatra 818," doplnil.

Klíčové údaje o povodni

 • Červnové povodně podle hasičů zasáhly 700 českých obcí.
 • Povodně si už vyžádaly zřejmě osm životů a hasiči od počátku povodní evakuovali 19.094 lidí, z toho před 10 tisíc v Ústeckém kraji. Zachránili 492 lidí.
 • Tisíce domácností ve Středočeském, Ústeckém a Královéhradeckém kraji a v Praze dál zůstávají bez dodávek elektřiny a v evakuovaných oblastech jsou uzavřeny i hlavní uzávěry plynu.
 • Povodně ovlivňují i provoz na železnici a silnici. Téměř 100 úseků silnic bylo neprůjezdných.
 • Pojišťovny zatím zaznamenaly v souvislosti s povodněmi škody v řádu stovek milionů korun.

Dva dospělé a dvě děti hasiči evakuovali v Litoměřicích-Želeticích. Rodina se před dvěma dny odmítla evakuovat. Hasiči rovněž evakuovali čtyři psy a ženu ze sousedství, která také přes výzvy k evakuaci setrvala ve svém příbytku, doplnil mluvčí.

Na pomoc se už sešlo 15 milionů

Na zvláštních povodňových kontech je nyní kolem 15 milionů korun, tedy nejmíň o šest milionů víc než ve středu. Lidem v nouzi pomáhají lidé nejen drobnými finančními příspěvky na účet nebo pomocí dárcovských SMS, ale i firmy, které darovaly úklidové prostředky, potraviny či balenou vodu.
Jak pomoci, najdou lidé na nově zřízené stránce www.povodnovapomoc.cz, či na http://mamjob.cz/povodne. Dárcovské SMS se posílají na číslo 87777.

 • ADRA: účet 34983498/0300, v.s. 391 (DMS ADRA)
 • Český Červený kříž: účet 222885/5500, v.s. 111 (DMS CCK)
 • Člověk v tísni: účet 72027202/0300 (DMS SOSPOVODNE)
 • Diakonie českobratrské církve evangelické: účet 3596666 359/0800 v.s. 2013 (DMS POMOCPOVODNE)
 • Charita ČR: účet 11998822/0800 (DMS CHARITAPOMOC)
 • Armáda spásy: (DMS ARMADASPASY)
 • Konto Bariéry: účet 17111444/5500 v.s. 0613 (DMS KONTOBARIERY)
 • Pražská zoo: účet 3070207/0100 (DMS ZOO + název druhu zvířete)

Do Terezína se lidé budou moci vracet asi až během několika dní. Ve městě sice voda skoro není, zatopené jsou ale přístupové cesty. Voda v noci zaplavila některé domy v části Nové Kopisty, kde žije bezmála 400 lidí.

Podle starostky Růženy Čechové asi 100 z nich neuposlechlo výzvy k evakuaci a zůstali v obci. Voda, která se rozlila po okolních polích, ji odřízla od okolí a dá se tam dojet jen nákladním autem. Radnice přislíbila, že lidem zajistí zásobování.

Podle posledního odhadu starostky by v Nových Kopistech mělo být zatopeno méně než 20 domů. "Řekli, že je to podstatně méně, než to bylo v roce 2002," řekla. Voda je podle ní většinou ve sklepích, přízemní domky budou zřejmě vyplavené i v obytné části.

Voda se dostala také do terezínské okrajové čtvrti Kréta. Ve středu večer ji tu lidé měli jen ve dvorech, přes noc se ale dostala i do domů. Podle starostky mají někde i půl metru vody. Z Terezína se evakuovala většina ze zhruba 1700 obyvatel. "Terezín je jinak suchý, ale lidi sem zatím nemůžeme pustit, protože se sem nedostanou," vysvětlila Čechová.

Řekla, že lidé se budou moci vrátit, až klesne voda u kruhového objezdu u Litoměřic. Čechová předpokládá, že by to mohlo trvat ještě dva dny. "Možná už během dneška bude přístupová cesta do Terezína směrem od Prahy, od Malé pevnosti. Tam se nám nic nezatopilo, takže zátarasy budeme moci odklidit," odhadla.

Úklid začíná - podívejte se na fotogalerii:

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)

S úklidem začali i lidé ze Svobody nad Úpou. Do domů a zahrad jim natekla voda, která se valila po silnici od Jánských Lázní. (4. června)

Bez elektřiny a plynu zůstávají kvůli záplavám tisíce lidí. Nadále platí stav nouze, který společnost ČEZ vyhlásila pro okresy Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín, společnost RWE pro Středočeský, Ústecký a Královéhradecký kraj a Pražská energetika (PRE) pro Prahu a Roztoky. Podle vyjádření energetických společností se však situace v Praze a ve středních Čechách pozvolna zlepšuje. Nejhůř jsou na tom z hlediska dodávky elektřiny a plynu obyvatelé Ústeckého kraje.

V jižních, středních a západních Čechách už odstartoval úklid a sčítání škod. V Královéhradeckém kraji by podle hejtmana Lubomíra Franze mohly dosáhnout půl až jedné miliardy korun. Velká voda nejvíce poničila Krkonoše a Podkrkonoší.

,

PŘEHLEDNĚ: Zdraží energie, potraviny i auta. Hypotéky zůstanou levné

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdo čekal, že pandemie koronaviru by mohla podstatně srazit ceny, ten se mýlil. Naopak. Na růst cen se musejí Češi...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Mimořádně nadané děti vybočují, a to lidem vadí, říká místopředseda Mensy

Tomáš Blumenstein je místopředsedou české Mensy (sdružení nadprůměrně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Místo abychom si mimořádně intelektově nadané děti hýčkali, narážejí spíš na překážky. Většinou jsou totiž jiné....