Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Na webu vznikla iniciativa na podporu blobu

PRAHA Architekt Jan Kaplický minulý týden odešel, jeho projekt nové budovy Národní knihovny v Praze (takzvaný blob) však žije dál. V nejbližších dnech se má uskutečnit setkání na podporu tohoto projektu. Organizátoři se dali dohromady na internetu na Facebooku ve skupině „Vzdávám hold mistrovi Kaplickému a chci, aby v Praze stála jeho knihovna“. Zatím neuvedli, kde v Praze by se měla manifestace konat. Plánovali ji na Letné či na Mariánském náměstí, tedy u sídla magistrátu.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jan Novák

20. 1. 2009 21:43
Kuba staví! Bětuško, ty bestie, cos mi to udělala

Rozum mi to nebere. Mezi členy  společenství "Demokracie staví!" patří mimo jiné původním vystudováním architekti, později "zběhové" Jan Kasl a Pavel Bobek. (To druhé příjmení je signifikantní).  Všeobecně se ví, že z blobu existuje pouze model. Jeho autor bohužel zemřel a ten tým okolo něj byl, je a bude pouze béčko.  Je tedy jasné, že to je zoufale málo na to, aby nevznikl paskvil typu "pan Kaplický to MYSLEL ASI TAKHLE. To Vám potvrdí kdekdo. Takovéto jednotné stanovisko renomovaných odborníků proběhlo ostatně ihned tiskem.  Mám hodně stavařů a architektů v blízkém příbuzenstvu, ti nad tou "ideou" ideologické myšlenkové dostavby kroutí nevěřícně hlavou. Jsou přesvědčeni, že to autoři nemohou myslet vážně, že jim jde pouze o zviditelnění se. Případně o vymezení se k jednomu dobrovolnému protestantovi - co by se přivázal řetězem k bagru.   

Náš kontroverzní architekt má svoje poslední chvíle na tomto světě takřka identické s daleko známějším Gaudím. Toho srazil nějaký povoz a rovněž se k němu nedostala včas pomoc, protože byl oděn velmi chudě a zřejmě také neměl u sebe žádné doklady.

Pánové z iniciativy "Demokracie staví" by chtěli postupovat stějně jako Gaudího "pohrobci". Ta katedrála v Barceloně se dostavuje už přes 100 let a nikdo neví, kdy to dostavějí. Byl jsem tam. Dole jsou připraveny betonové dílce, kterými bude zřejmě pokračovat špatnělská lidová tvořivost...

Zajímavou souvislostí je i to, že jedním z iniciátorů je i "mladý" pan Svěrák. Jeho otec je mj.  spoluautorem hry "Lijavec".  Postava Mlynáře si tam stěžuje na svoji Bětušku, která zřejmě nevěděla, že  TAKÉ  KUBA STAVÍ. Další postava této hry - Formánek,  mu pomůže až do osvobozujícího "porodu".  TAM to nakonec dopadne dobře.

Pro neznalce Járy Cimrmana dodám, že "kuba" je v tomto případě postní jídlo, dost tuhé na to, aby stejně uspořádalo hutnost Vaší stolice. Takže pánové,  bacha, aby této iniciativě z toho nakonec nevypadl zase jen ten BOBEK...!   Vsadil bych na to poslední boty.   

0 0
možnosti

Jan Novák

20. 1. 2009 21:50
Ježek nestudoval počty ani informatické technologie

Tady vůbec nejde o téma "líbí nebo nelíbí" To je tak subjektivní záležitost, škoda mluvit. Předesílám, že  můj příspěvek je  zestručněný, prosím nechytat za slovíčko. Děkuji. 

1) Jde  o kupecké počty.  Pan Ježek se ani neráčil zajímat, co by ta stavba stála. V podmínkách českého stavitelství 5 - 7 miliard Kč, podle toho, kdy by se začalo. Pan Ježek si nevšiml NAPŘÍKLAD toho, že členitost "střechy" je taková, že ony jednotlivé  "šupiny" by se vlastně vyráběly ručně.  Takovéto ohromné peníze k dispozici NEBYLY a nejsou. A dopředu: zapomeňte, že  budou. Každý, kdo o tom něco ví (pan Ježek to není), tak vám potvrdí, že projekt je pouze na počátku a autor bohužel zemřel. Poučme se z jedné katedrály v Barceloně, ta se staví už 118 let a nikdo netuší, kdy bude hotova.

2)Kousek tužky a papír stačí na to, aby se propočítala nákladovost na jednu vypůjčenou knihu. Nezkoušejte do toho kalkulovat, kolik by muselo stát kafíčko v horním patře. Osvětlení, vytápění, protipožární ochrana. A tak dále.

3)Nikdo neřekl, co by potom bylo s Klementinem. Sklad knih? Vietnamská či ruská tržnice? To nejsou moje nápady, ale podobné tady padaly a také tam by to mohlo skončit... Takže ztráty na Klementinu si přičtěte do celkové kalkulace. Píšu Vám to doufám dostatečně laicky, aby to pochopil i hmyzožravec. Klementinum bude bohatě stačit - viz dále.

4)Lepší řešení: Než  se DNES vydá kniha, vždycky existuje v elektronické podobě. Stačí jeden odstavec do zákona a nakladatelé budou místo dvou exemplářů poskytovat knihovnímu fondu - laicky řečeno: disketu. Taková "disketa"  je schopna  "prohlížení" nejen na Letné, ale i v Brně, v Horní Dolní a také v Austrálii. A také na Vašem počítači, u Vás doma. To vše za zlomek nákladů. Krom toho: projekt tzv. "elektronické knihy" už se vytváří. Jde jen o to, která firma (Microsoft?) zvítězí.  K takové "knize" je možno "organizovat a vyměňovat" ihned výpisky, komentáře, diskuse. To u knihy s listy nejde. Je to jasné i panu Ježkovi?

0 0
možnosti