Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Na začátku všeho stál Čunek

Česko

Nejvyšší žalobkyně Vesecká jen stěží udrží své křeslo i po volbách. Vliv „justiční mafie“ klesá už nyní

Případ „justiční mafie“ a Jiřího Čunka způsobil mezi žalobci a soudci hluboký rozkol.

PRAHA „Justiční mafii zákulisní“ pojmenovala někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. V prosinci 2007 tak označila svou nástupkyni Renatu Veseckou, exministra spravedlnosti Pavla Němce, místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru a další čtyři představitele justice. Na začátku byl jen tento nenápadný bonmot. Řada soudců a žalobců ovšem míní, že v justici skutečně existuje silná vlivová skupina, která dokáže ovlivnit nejen přidělování postů, ale i vyšetřování kauz.

Vše spustil případ předsedy lidovců Jiřího Čunka, kterého policie v únoru 2007 obvinila z přijetí půlmilionového úplatku. Vláda Mirka Topolánka se kvůli tomu potácela v krizi, pak ale přišla záchrana. Vesecká sebrala případ přerovskému státnímu zástupci Radimu Obstovi a dala jej jihlavskému žalobci Arifu Salichovi. Ten vyšetřování v srpnu 2007 zastavil. Vesecká se bránila tvrzením, že Obst chyboval. Alternativní verze ovšem říká, že šlo o zásah politické moci na Topolánkovo přání. Převodovou pákou mezi politikou a justicí měl přitom být exministr Němec.

Nejpozději v této době zasáhl justici hluboký rozkol. Na jedné straně stála osa Vesecká–Kučera–Němec, která se těšila podpoře tehdejšího premiéra Topolánka. Na druhé řada vlivných soudců a žalobců – třeba šéf Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan.

Rozruch kolem Čunka byl hlasitý, posléze ale utichl. Vesecká & spol. pak ovšem předvedli naprostý nedostatek zdravého úsudku, když prostořekou Benešovou, která v té době přešla k ČSSD, zažalovala. Původní rozhlasový výrok Benešové totiž vlastně nikoho nezajímal a slávu mu přineslo až jeho soudní projednávání. Soudce Vojtěch Cepl navíc žalobu odmítl s tím, že sousloví „justiční mafie“ není úplně přehnané, zároveň veřejně zkritizoval odebrání případu Obstovi, schůzky Vesecké, Němce a Kučery s „Čunkovou“ dohledovou žalobkyní či odbornou šikanu, tedy vyhazov Ištvana a jeho zástupce Igora Stříže, kteří se zastavením případu nesouhlasili.

Vrchní soud pak Ceplův rozsudek v únoru 2009 zrušil a případ mu sebral. Ústavní soud ale v říjnu Ceplovi „justiční mafii“ vrátil. Nevyšel ani další pokus vyřadit Cepla ze hry, když vrchní soud před pár dny odmítl, že by byl podjatý.

Spor o Čunka zasel do české justice trvalý neklid. Namátkou lze jmenovat ještě stále neuzavřené žaloby Ištvana na jeho nadřízené. O své místo kvůli odporu vůči Vesecké dočasně přišel šéf libereckých žalobců Adam Bašný. K čistkám došlo i v redakční radě odborného časopisu Státní zastupitelství, odkud byl vyhozen žalobce Jan Lata. Vesecká zase nedávno rozzuřila Unii státních zástupců, když ze svého asistenta Jakuba Chromého učinila bez výběrového řízení elitního žalobce.

Nařídit nové kolo sporu o „justiční mafii“ by Cepl podle svých slov mohl už v červnu. V té době už bude ovšem křeslo pod Veseckou hořet a je možné, že vynesení rozsudku se ve své funkci „nedožije“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!