Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na záchranu Prahy nemáme kapacitu, říká hrázný z vltavské kaskády

Česko

  7:02
PRAHA - Přehrada ve Vraném nad Vltavou je poslední hrází vltavské kaskády nad Prahou. Její hlavní hrázný Jan Marsín zatím neočekává velké komplikace. Bedlivě ale sleduje počasí.

Hrázný Jan Marsín foto: Lidové noviny

LN: Povodí Vltavy nechává upouštět vodu z horních přehrad, aby vytvořilo dostatečný velký volný objem pro případné přívalové deště a vodu z rozvodněných jihočeských toků. Jak vypadá situace u vás?
My se samozřejmě řídíme pokyny centrálního dispečinku Povodí Vltavy, který situaci po celém toku bedlivě monitoruje a s předstihem rozhoduje o tom, kolik a kde se bude na řece upouštět. U nás je to zatím 690 metrů krychlových za sekundu. Z toho jde devadesát metrů krychlových přes elektrárenskou turbínu. Když se podíváte na hladinu řeky u nás, odpovídá to zatím běžnému zvýšení na jaře, nic znepokojujícího se zatím neděje.

LN: Takže není čeho se bát? Přece jenom jste poslední hrází před hlavním městem.
Situace je prozatím klidná. Na druhou stranu vše může ovlivnit počasí, jehož předpověď není příznivá. V kritickém roce 2002 se dalo dohromady mnohem více elementů. Tahle povodeň je prozatím jiná. Jedná se o poměrně malé rozvodněné toky, které by neměly tolik vody jako v minulosti do Vltavy přinést. Problémy mohou nastat s přívalovými dešti.

LN: Máte dostatek kapacity na zadržení případné velké vody. O kolik se může hladina ještě vzedmout?
Tady ve Vraném nemáme žádné kapacity na zadržování povodní. To se děje na vodních dílech výše na toku Vltavy, na Lipně, Orlíku, Slapech a dalších hrázích. V roce roce 2002 přetékala voda o třicet centimetrů naši přehradu. Myslím, že nic podobného letos nehrozí. Připomínám, že upouštíme 690 metrů krychlových za vteřinu, pětiletá voda je přitom odtok z Vraného zhruba kolem třinácti set kubíků.

LN: Připomínáte povodně v roce 2002. Kde vlastně bydlíte? Jste z Prahy?
Pracuji tady už řadu let. Z Prahy nejsem. Bydlím tady ve Vraném nad Vltavou.

LN: Máte v těchto dnech v práci zvláštní pohotovostní režim?
Služba na našem vodním díle je neustále dvacet čtyři hodin denně. Musíme být kdykoliv připraveni na jakékoli komplikace.
Autor: