Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
15. června 2012 16:43, aktualizováno  17:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo vydělal na kauze Parkanová? Omnipol z impéria Hávových

Michal Hon (vlevo) a Jiří Staněk po podpisu smluv na nákup letadel CASA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Hon (vlevo) a Jiří Staněk po podpisu smluv na nákup letadel CASA. | foto: Ministerstvo obrany

PRAHA Výdělek zbrojařské firmy Omnipol byl v roce 2010 nevídaný. Společnost, jejímž zakladatelem je osobní přítel Miroslava Kalouska Richard Háva, utržila bezmála pět miliard korun, zatímco rok předtím to nebyla ani miliarda. Hlavní důvod historického úspěchu? Především zprostředkování nákupu čtyř letounů CASA pro českou armádu, kvůli nimž chce policie stíhat tehdejší ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09).

Jeden z hlavních tuzemských zprostředkovatelů obchodů s vojenskou a leteckou technikou se tím netajil. "Zejména díky tomuto obchodu jsme zaznamenali celkový obrat ve výši 5,4 miliardy korun. Jde o rekordní obrat za posledních minimálně deset let,“ uvedl před časem předseda představenstva Omnipolu Michal Hon.  

ČTĚTE TAKÉ:

 
Jenže jak v září 2011 napsaly Lidové noviny, Česi armádní letouny nakoupilo dvakrát dráž než Portugalci. Ti si objednali celkem dvanáct letounů a za jeden dali 27,1 milionu dolarů (v přepočtu zhruba 418 milionů korun). Českou armádu vyšel jeden stroj na 875 milionů korun.

Tržby Omnipolu za prodej zboží

2010 - 4,858 mld. Kč
2009 - 0,873 mld. Kč
2008 - 1,151 mld. Kč
2007 - 1,318 mld. Kč
2006 - 1,345 mld. Kč
2005 - 0,913 mld. Kč

Jak upozornil časopis Respekt, Omnipol  prodal letouny CASA ministerstvu obrany o bezmála 900 milionů korun dráž, než za kolik je koupil od výrobce, španělské společnosti EADS. "O ceně vyjednávali mí podřízení a měli pokyn, aby ji co nejvíc stlačili. Do vlády jsem předložila cenu, která je složená z celé řady položek, šlo o ryze technické specifikace, nemohla jsem posoudit, zda byly ceny nadsazené,“ hájila se tehdy Parkanová.

Policie má však jiný názor. Tím, že exministryně nenechala vypracovat posudek o běžné ceně, stát kvůli předraženým letounům přišel o 658 milionů, za což chce Parkanovou stíhat.

INFOGRAFIKA:


A ztenčit by se mohly i rekordní zisky Omnipolu. Uzná-li vláda, že při nákupu letadel CASA přišlo Česko o 658 milionů korun, může po zbrojařské firmě částku vymáhat. V žádosti o zbavení imunity Parkanové totiž policisté podle informací Lidových novin odkazují na zákon o majetku, který vymáhání připouští.

V zákoně se píše, že pokud sjednaná cena překročí přípustnou výši, je dohoda o ceně neplatná. Podle policie přitom zakázka dražší o 658 milionů přípustnou cenu překročila.

Opozice už vyzvala Nečasův kabinet k akci. "Pokud vláda nebude konat, dopouští se trestného činu," upozorňuje šéf Věcí veřejných Radek John.

Ministerstvo obrany má zatím úvahy o vymáhání za předčasné. "Poskytli jsme policii potřebnou součinnost, další postup bude záležet na konečném výsledku vyšetřování,“ uvedl mluvčí rezortu Jan Pejšek.

Vyšší cena? Kvůli nadstandardním systémům

Společnost Omnipol vyzvala ke zveřejnění posudku, který má dokazovat údajné předražení o 658 milionů korun. „Bez znalosti metodiky použité k výpočtu uvedené částky není možné vést seriózní diskusi o přiměřenosti nákladů,“ stojí v tiskové zprávě společnosti.

Podle Omnipolu cena odpovídá jak typu strojů, tak i stupni jejich vybavení a doprovodných služeb. Vyšší cena měla vzniknout vybavení letounů „nadstandardními systémy“.

Hávovo impérium

Richard Háva. Zbrojař, slavil na kmotrovské akci ve Žlutých lázních.

Richard Háva. Zbrojař, slavil na kmotrovské akci ve Žlutých lázních.

  • Základem je společnost Omnipol s podíly například v České letecké servisní, Rametu Uherské Hradiště či v Poličských strojírnách
  • Firma vznikla v roce 1934 jako mezinárodní síť obchodních zastoupení Škody Plzeň, Richard Háva ji ovládl v roce 1998. Z firmy se zbrojař stáhl v roce 2008, po 29 procentech podílu získali jeho dva synové Petr (26) a Martin (22). Háva se odstěhoval do Conches poblíž Ženevy
  • V 90. letech Háva začínal ve zbrojařském byznysu se společností Zenit, která se kromě dodávek speciálních stavebních hmot nebo plexiskla stará i o servis vrtulníků Sokol české armády
ogoOndřej Golis, hofEva Hofrichterová, mchMarkéta Chaloupská
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...