29. září 2019 13:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na základě anonymního oznámení našla policie 49 skrytých barelů s žíravinou

Policie ČR (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR (Ilustrační foto) | foto: MAFRA - Karel Pešek

Budčeves (Jičínsko) Hasiči a policie v Budčevsi na Jičínsku našli v pátek na základě anonymního oznámení téměř 50 velkých kontejnerů s žíravými látkami. Byly schované na zahradě za roubeným domkem. Mohly tam být i rok. Místo je hlídané, únik chemikálií do okolí nehrozí. ČTK to řekla policejní mluvčí Alena Kacálková.

Policie v sobotu vyslechla první svědky. Našla majitele pozemku. Zda jsou barely jeho, policie neupřesnila. Případ je na začátku. Vyšetřovatel také zahájil úkony pro trestný čin, který zatím blíž nespecifikoval. Barely se mohly nacházet na zahradě přibližně od loňského září.

„Dosud neznámý pachatel je podezřelý, že se mohl dopustit ohrožení životního prostřední či dokonce ohrožení zdraví blíže nezjištěného množství neustanovených osob,“ uvedla policejní mluvčí Alena Kacálková.

Podle hasičů se jedná většinou o žíravé látky, používané průmyslově k povrchové úpravě kovů. Plastové IBC kontejnery s chemikáliemi byly v zadní části zahrady a zakryté slámou. Nádoby měly na štítcích bezpečnostní značky. Nacházelo se tam 49 nádob, každý o obsahu 1000 litrů.

Dvě měření Ramanovým spektrometrem na 75 procent prokázala kyselinu sírovou, uvedla policie. „Přesná identifikace látek stále probíhá,“ dodala mluvčí Kacálková.

Hasiči na místo povolali profesionální i dobrovolné jednotky. Přivezli také speciální chemický automobilový kontejner z Hradce Králové. V ochranných oblecích pak měřili koncentraci škodlivých látek a případnou radioktivitu.

„Bylo ověřeno, že naštěstí nedochází k úniku chemikálií do ovzduší nebo půdy a nehrozí proto bezprostřední nebezpečí,“ řekl mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Anonymní oznámení přijala v pátek večer celní správa. Její hlídka po ohledání místa zavolala policii a hasiče. Místo je teď obehnané páskou, aby tam nikdo nechodil. Policisté zahradu průběžně kontrolují. Barely tam zatím zůstávají. Kriminalisté čekají na přesnou analýzu látek. Protože nehrozí únik žíravin do okolí, odvoz policie zajistí později, dodala mluvčí Kacálková.

ČTK
Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Z knihy Belmondo o Belmondovi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!