9. listopadu 2018 13:22, aktualizováno  17:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Během Zemanovy cesty do Číny zemřel člen jeho lékařského doprovodu

Česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem (třetí zleva) při setkání... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká delegace v čele s prezidentem Milošem Zemanem (třetí zleva) při setkání... | foto: ČTK

ŠANGHAJ/PRAHA Úterní odlet prezidenta Miloše Zemana s delegací z čínské Šanghaje měl tragický přídech. Při přepočítávání účastníků výpravy na palubě vládního airbusu se zjistilo, že jeden z jejích členů chybí. Jednalo se o respektovaného lékaře Petra Halatu, který s prezidentem letěl jako medicínský doprovod. Odborník na interní a cestovní medicínu byl později nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji. Šestašedesátiletý lékař byl celoživotním sportovcem a jeho náhlá smrt tak členy výpravy i jeho kolegy šokovala.

„Zemřel pro nás vynikající člověk po lidské i odborné stránce. Odešel zcela nečekaně, v plném životním i pracovním nasazení,“ řekl LN jeho nadřízený Petr Chmátal, ředitel vojenského Ústavu leteckého zdravotnictví.

Právě z tohoto ústavu sdružujícího špičkové lékaře se často rekrutují doktoři poskytující odborný dohled na vysoké ústavní činitele po čas zahraničních cest. Pochopitelně tak pravidelně doprovázejí i prezidenta Miloše Zemana. „Pan doktor dlouhodobě patřil do skupiny lékařů, kteří zabezpečují po zdravotní stránce zahraniční cesty vrcholných představitelů. Měl s tím široké zkušenosti, nebyl v této oblasti žádným nováčkem,“ vylíčil Chmátal.

09.listopadu 2018 v 15:28, příspěvek archivován: 09.listopadu 2018 v 15:53

Jde o odpornou mediální lež, která má poškodit pana prezidenta. FAKTA: Po přepočítání cestujících v letadle jsme začali pátrat, kde lekař je. Na naši žádost bylo zahájeno hledání v hotelu. Bohužel, lékař byl nalezen mrtev. O součinnost jsme ihned požádali diplomaty ČR v Šanghaji. https://t.co/x2xhAOhKsE

Jeho zesnulý kolega byl primářem interního oddělení. Právě na vnitřní lékařství se již od studia pečlivě zaměřoval. „Patřil ke špičce ve svém oboru. Kromě všeobecné medicíny se věnoval medicíně letecké, cestovní a v některých těchto speciálních oblastech byl garantem nařízení Evropské komise v České republice,“ doplnil Chmátal.

Náhlá smrt prezidentova lékařského doprovodu se ostatních členů výpravy do Číny dotkla. „Byl to pro nás velký šok, jeho skonem jsme zarmouceni,“ řekl LN mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

K situaci se na Twitteru vyjádřil i bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. „Čtyři roky jsem jezdil jako ministr a hlava delegace a neumím si představit takto odletět a nikoho neposlat na pokoj s hotelovým personálem zjisit zda dotyčný není tam. Navíc posunout odlet vládního speciálu, není takový problém,“ uvedl svůj názor Jurečka.

Podle informací LN doposud nebylo tělo zesnulého lékaře převezeno zpátky do ČR. Repatriace ale obvykle zabere více dní, podílet by se na ní měla i česká diplomacie v Číně.

Najdete na Lidovky.cz