Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Zlaté tretře se znovu objeví hvězdní atleti

Česko

OSTRAVA Etiopská světová rekordmanka v hodinovce Dire Tuneová, stříbrný olympionik na 800 metrů Ahmad Ismail ze Súdánu a olympijští vítězové v hodu kladivem Primož Kozmus s Oksanou Meňkovovou jsou dalšími hvězdami 48. ročníku atletického mítinku Zlatá tretra Ostrava.

Tuneová, která před rokem na oválu ve Vítkovicích vytvořila světové maximum v hodinovce výkonem 18 517 metrů, bude usilovat hned o dva rekordy.

Pořadatelé jí ušili na míru běh na 20 000 metrů, v němž bude útočit na nejrychlejší čas 1:05:26,6 Keňanky Tegly Loroupeové a zároveň může vylepšit i vlastní maximum v hodinovce.

„Na této vzdálenosti se dají zvládnout obě kritéria. Jí se loňský závod hodně líbil a hned uvažovala o návratu, ale není to tak, že bychom si vytvářeli nové disciplíny kvůli světovým rekordům. Dlouhé vytrvalostní běhy už u nás mají svou tradici,“ řekl manažer mítinku Alfons Juck.

Ismail chce překonat rekord Rekord Zlaté tretry má zase na mušce stříbrný súdánský olympionik Ismail, který v zimě zaběhl na mítinku v O2 areně v Praze nejrychlejší letošní osmistovku v hale. „Zprávy, které přicházejí z tréninkového kempu súdánských běžců, mluví v souvislosti s jeho formou v superlativech. Bude útočit na rekord mítinku, který šest let vlastní Wilfred Bungei časem 1:43,24,“ řekl Juck.

Ismail bere účast v Ostravě jako součást přípravy na světový šampionát v Berlíně, kde chce získat zlato. Už na Zlaté tretře ho ale může prohnat keňský běžecký zázrak David Rudisha s osobním maximem 1:43,72.

Obvyklý předprogram mítinku, který se uskuteční 17. června, obstarají o den dříve závody v hodu kladivem, které ozdobí absolutní světová špička v čele s olympijskými vítězi Kozmusem a Meňkovovou či lídry letošních tabulek Krisztiánem Parsem a Anitou Wlodarczykovou.

Soutěž žen letos proběhne jako Trofej Kamily Skolimowské na počest polské kladivářky, která nečekaně v únoru zemřela na plicní embolii. „Do Ostravy jezdila na soutěž v kladivu pravidelně od premiéry v roce 2006. Aspoň takto jí chceme vzdát hold,“ dodal Juck.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.