Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V obci na Zlínsku vybuchl muniční sklad, dva lidé se pohřešují

Česko

  11:20aktualizováno  13:36
VLACHOVICE (ZLÍNSKO) - Výbuch ve čtvrtek dopoledne zničil muniční sklad ve Vrběticích, což je část obce Vlachovice na Zlínsku. Dva lidé jsou pohřešováni, řekl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Podle něj byla ve skladu pěchotní i dělostřelecká munice. Hasiči vyhlásili zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu.

Výbuch zničil muniční sklad na Zlínsku. Na snímku je oblak dýmu nad místem exploze vyfotografovaný z okna radnice ve Valašských Kloboukách, vzdálené cca sedm kilometrů od Vrbětic (část obce Vlachovice). foto: ČTK

Podle zlínské policejní mluvčí Moniky Kozumplíkové se u skladu mělo pohybovat pět lidí. „Tři lidé odešli, o dvou zbývajících zatím nevíme, kde se nacházejí,“ řekla Kozumplíková. Podle ní jsou pohřešováni šestapadesátiletý a o tři roky starší muž. Nad areálem kroužil armádní vrtulník i policejní vrtulník s termovizí, které prováděly průzkum.

Poloha obce Vlachovice-Vrbětice, na východ od Uherského Hradiště.

Poloha obce Vlachovice-Vrbětice, na východ od Uherského Hradiště.

Po jeho vyhodnocení vstoupí na požářiště robot pyrotechniků, uvedla Kozumplíková. Policie uzavřela příjezdové cesty k areálu, na hlídání tříkilometrového bezpečnostního okruhu se podílí i 50 policistů z Brna. Sousedním obcím podle mluvčí nic nehrozí, areál je v dostatečné vzdálenosti od zástavby. Policie však evakuovala stovky lidí z přilehlých firem a učiliště. Výbuch byl prý z areálu slyšet ještě ve 13:00.

Výbuch zničil 16. října dopoledne muniční sklad ve Vrběticích, což je část obce...

Výbuch zničil 16. října dopoledne muniční sklad ve Vrběticích.

Vysypala se i okna

Eliška Kovaříková bydlí na samotě na pasekách asi kilometr od místa výbuchu. V obci žije 47 let a podobnou událost nepamatuje. „Hrozně to tam začalo bouchat. Dělali jsme zrovna na zahradě. Přijel pro nás jeden chlapec z vesnice a odvezl nás. Byla to taková rána, až se i okna vysypala. Teď se i bojím jít domů,“ řekla.

Požár byl hlášen před 10:00. „Na střeše objektu o rozměrech asi 50 krát 15 metrů byly při příjezdu jednotek plameny. Zevnitř se ozývaly výbuchy, které objekt z 80 procent zničily. Jednotky byly staženy na okraj areálu,“ řekl Netopil. Dodal, že poškozeno bylo i blízké okolí, další objekt ale zasažen nebyl. Na místě bylo 11 jednotek profesionálů i dobrovolníků, hasiči některé již stahují. Podle Netopila už hoření v podstatě ustalo.

Firma obchoduje s municí

Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové hořel objekt, který armáda již nevyužívá. „Je v užívání civilní firmy,“ uvedla Růžičková. Asistentka společnosti Imex Group, sídlící v Ostravě řekla, že šéfové firmy jeli na místo požáru. Uvedla, že žádné další informace ohledně skladu nemůže sdělit.

Imex Group se zabývá mezinárodním obchodem s vojenským materiálem. Podle internetových stránek Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR se firma zabývá zejména dodávkami pěchotní výzbroje, výstroje, munice, vojenské techniky, letecké techniky, dělostřelecké munice, raket pro letectvo a raket pro protivzdušnou obranu, protileteckých systému a pyrotechnických prostředků pro armádu a policii.

Výbuchy slyšeli kilometry daleko

Hasiči ve spolupráci se samosprávou informovali o události i obyvatele okolních obcí. Starosta nedalekých Valašských Klobouk Dalibor Maniš informoval, že požár vznikl v bývalých vojenských skladech, kde se nyní zpracovává nebezpečný odpad. „Výbuchy byly slyšet i v Kloboukách. Rozhlasem jsme proto lidi informovali, aby věděli, co se děje,“ uvedl.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Mohlo by vás zajímat