3. července 2017 13:01, aktualizováno  16:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Zlínsku našli mrtvé divočáky nakažené morem, Rusko rozšířilo embargo na vepřové

Divočáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ZLÍN Na Zlínsku se našlo již 17 uhynulých divočáků, africký mor prasat byl potvrzen zatím u čtyř zvířat. ČTK to řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Takzvaná zamořená oblast se od pondělí rozšířila na celý okres Zlín. Kvůli výskytu afrického moru prasat u divokých prasat v ČR rozšířilo Rusko embargo na dovoz vepřového masa z Česka o kategorie zpracovaných potravinářských výrobků jako jsou uzeniny a konzervy.

„Současná mimořádná veterinární opatření platí na území celého okresu. Mezi veterinární opatření, která v dané oblasti platí, patří zákaz lovu a krmení divokých prasat, monitoring divokých prasat, a také vyšetření evidovaných chovů prasat domácích v této zóně,“ uvedl Vorlíček.

Veterináři již po prvním potvrzení výskytu afrického moru prasat testovali prasata chovaná společností Zemet u Zlína, výsledky byly negativní, zvířata jsou tam zdravá. Nyní by se měly po rozšíření oblasti podle Vorlíčka zkontrolovat další tři chovy.

Podle zjištění ČTK jde o dva chovy společnosti Lukrom se sídlem v Lípě u Zlína. Firma chová na Zlínsku prasata v Halenkovicích a u Spytihněvi, celkem je tam asi 4000 zvířat. Informaci o tom, že veterináři dnes odebírali vzorky prasatům, potvrdil ředitel divize živočišné výroby Lukromu Lubomír Zdráhal. Veterináři v pondělí odebírali vzorky také prasatům chovaným ve společnosti Zemědělci Vlachovice, která má asi 300 prasat. Výsledky testů by měly být podle Vorlíčka známy v následujících dnech.

V původní vymezené oblasti museli lidé také nahlásit doma chovaná prasata. „V širší zamořené zóně se nebude již provádět soupis domácích prasat určených pro domácí porážku v malochovech, tak jak tomu bylo v užší oblasti,“ uvedl Vorlíček.

V zamořené oblasti bylo do dneška nalezeno 17 uhynulých prasat divokých. Nákaza se potvrdila u čtyř zvířat, u tří prasat byly testy negativní. „U deseti se na výsledky ještě čeká,“ řekl ČTK mluvčí. Uhynulá těla divočáků je podle něj velmi důležité z terénu odstraňovat, mohou být zdrojem nákazy až do šesti měsíců od úhynu.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína u nemocnice. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný. Chovatelé musí prasata ustájit tak, aby nemohla přijít do kontaktu s divokými prasaty. Za porušení hrozí fyzickým osobám pokuty až 50.000, právnickým osobám či podnikatelům až dva miliony korun.

Kvůli moru prasat v ČR rozšířilo Rusko embargo na dovoz vepřového

Kvůli výskytu afrického moru v ČR rozšířilo Rusko embargo na dovoz vepřového masa z Česka o kategorie zpracovaných potravinářských výrobků jako jsou uzeniny a konzervy. Nově je zakázán český vývoz i u řady nepotravinářských výrobků souvisejících s chovem prasat, například krmiv. Na dotaz ČTK to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství. Rozšíření zákazu ale nebude mít na ČR velký dopad, mělo by se dotknout vývozů v řádech jednotek milionů korun ročně, dodalo ministerstvo.

„Podle současných podkladů od úřadů Ruské federace hodnotíme reakci na výskyt afrického moru prasat u divokých prasat v ČR jako rozšíření dosavadního veterinárního a politického embarga,“ uvedla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Z podstatnějších položek jde zejména o zpracované potravinářské výrobky - uzeniny a konzervy, dále plemenná zvířata a genetický materiál, dodala.

O zákazu dovozu vepřového začátkem roku 2014 rozhodla ruská veterinární a fytosanitární služba Rosselchoznadzor. Rusko zavedlo zákaz poté, co se objevilo několik případů afrického moru prasat v některých oblastech EU. Odvolávalo se na sanitární a fytosanitární opatření podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO).

WTO ale v srpnu 2016 rozhodla, že Rusko nesplnilo mezinárodní normy, když v roce 2014 zakázalo dovoz prasat a vepřového z EU, a porušilo tak pravidla organizace. Odvolací orgán WTO pak letos v únoru zamítl odvolání Ruska ve sporu s EU ohledně tohoto zákazu dovozu.

Evropská komise v únoru také uvedla, že rozhodnutí WTO potvrdilo, že opatření přijatá Ruskem vůči EU měla málo co společného se skutečnými hygienickými nebo zdravotními riziky.

V roce 2013 činila hodnota exportu vepřového z EU do Ruska kolem 1,4 miliardy eur (38 miliard korun). Rusko se tak v té době na celkovém vývozu vepřového z EU podílelo zhruba jednou čtvrtinou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz