25. března 2014 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kdo bude nový policejní prezident? Chovanec oslovil 20 lidí

Ministr vnitra Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr vnitra Milan Chovanec. | foto: ČTK

PRAHA Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oslovil v takzvaném nabídkovém řízení na funkci policejního prezidenta 20 lidí. Jsou z různých bezpečnostních složek a do příštího týdne by se měli vyjádřit ke svému případnému zájmu zúčastnit se "ministerského tendru", oznámil Chovanec. Pokud ministr nikoho nevybere, bude následovat výběrové řízení, kterého se může účastnit více lidí.

Chovanec uvedl, že poslal dvacet dopisů, ve kterých oslovil policisty, hasiče, celní správu, vězeňskou službu, Bezpečnostní informační službu, Úřad pro zahraniční styky a informace a Generální inspekci bezpečnostních sborů. Do nabídkového řízení podle něj spadají lidé v 11. platové třídě v systému ministerstva vnitra a bezpečnostních sborů. Konkrétní jména neuvedl.

Oslovená dvacítka dostala týden na rozmyšlenou

"Mají termín do příštího týdne, aby reagovali, jestli mají chuť se účastnit výběru. Chceme po nich strukturovaný projekt řízení policie včetně toho, jak si představují řešení celorepublikových útvarů, a vytváříme k tomu výběrovou komisi, která by s těmi lidmi mluvila," dodal Chovanec. "Pokud se rozhodnu v první fázi někoho jmenovat, tak by to bylo někdy v druhé polovině dubna," upřesnil.

PSALI JSME:

Již dříve se zatím jako jediný vyjádřil první náměstek policejního prezidia Tomáš Tuhý, který je nyní pověřený vedením policie. Řekl, že by o účast v řízení mohl mít zájem.

První částí výběru nového policejního prezidenta je nabídkové řízení. Pokud vnitro nerozhodne, následovat bude výběrové řízení. Jméno nového šéfa sboru by pak mělo být jasné nejpozději do léta.

Křeslo policejního prezidenta je od 10. března volné poté, kdy Chovanec potvrdil platnost odvolání bývalého šéfa sboru Martina Červíčka. Jeho jmenování policejním prezidentem zrušil v lednu tehdejší ministr vnitra v demisi Martin Pecina, což ukončilo 36 dní trvající dvojvládí v čele policie. Červíček proti rozhodnutí podal rozklad, který ministerská komise nového šéfa vnitra Chovance zamítla.

Kauza Lessy vs. Červíček

Lessyho vyhodil někdejší ministr vnitra Jan Kubice poté, co jej v srpnu 2012 obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Lessy měl nechat uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Poté Kubice odvolal policejního náměstka Martina Červíčka z funkce a následně jej dosadil na post policejního prezidenta. Kubiceho nástupce Martin Pecina pak loni v prosinci vrátil Lessyho do čela Policie ČR, čímž zahájil období policejního dvojvládí. Ministerská komise mezitím oznámila, že jmenování Červíčka proběhlo v rozporu se zákonem. Po dohodě s nynějším ministrem Milanem Chovancem skončil Lessy ve funkci policejního prezidenta ke konci února. Nyní zastává post policejního velvyslance v Bratislavě. Martin Červíček se mezitím přesunul na post policejního ředitele Královehradeckého kraje.  

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VŠEOBECNÁ SESTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 34 000 Kč