Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Načerno

Česko

ŠAJTLE

Fotbalová Sparta má zvláštní zálibu. V pravidelných intervalech ničí svou image nejdůležitějšího týmu tuzemské kopané. Většinou na to tedy stačí „blikance“ kapitána Tomáše Řepky a následná kostrbatá komunikace klubu o jeho prohřešcích.

Když se ale kolem drsného stopera nic neděje, musí zasáhnout jiní, ještě povolanější. Tentokrát to vzal na sebe dokonce sportovní ředitel a prezident Letenských Jozef Chovanec, který se stal pravděpodobně prvním profesionálním trenérem, který vydával nadějného českého útočníka za záložníka z Kamerunu. To byl, pokud informace LN neklamou, opravdu světový unikát.

Daleko víc zarážející ale je, jak se Sparta s prozrazením podvodu, kdy nasadila tři hráče v přátelském utkání pod jinou identitou, vypořádala. Sypání popele na hlavu? Omluvná prohlášení o důležitém utkání s Liverpoolem a strachu ze zranění? Zapomeňte. Sparta se sice po zveřejnění fotografií v LN narychlo omluvila chorvatskému svazu i českému svazu, veřejnosti a fanouškům se ale spíš vysmála.

Její prohlášení s názvem Záměna by se totiž spíš hodilo do příběhů Boženy Němcové či bratří Grimmů. Náhlé uzdravení hráčů, nápad Chovance postavit hráče těsně před utkáním a zapomenuté dresy také po právu pobouřily nejen jinak velice nekonfliktního předsedu Českomoravského fotbalového svazu Ivana Haška, ale i většinu fanoušků. Sparta už možná jen zapomněla dodat, že hráči měli předtuchu a na zápas, který neměli hrát, si s sebou vzali kopačky. (Nebo snad dvojice pro záměnu vznikaly podle velikosti nohou?) Tenhle případ ale není ani trochu humorný. Poškodil totiž celý český fotbal (pokud to ještě šlo). Už fakt, že trenér Chorvatů Slaven Bilič bude do Prahy posílat vlastní lékaře, aby pro příště zkontrolovali zdravotní stav Manuela Pamiče, posouvá tuzemskou kopanou někam daleko za východní hranice. Může být ale ještě hůř. Disciplinární komise může zastavit hráčům činnost až na tři měsíce. To by znamenalo, že útočníci největšího klenotu českého fotbalu - reprezentačního výběru do 21 let - budou na jaře před mistrovstvím Evropy, kde půjde i o postup na olympiádu, nepoužitelní kvůli distancu.

Ale o mnoho může přijít i Sparta, která v jarní části sezony musí stáhnout čtyřbodový náskok Plzně v nejvyšší soutěži. Přesto zůstává stejně arogantní. Vedení klubu v čele s miliardářem Danielem Křetínským se sice později od Chovancova nápadu distancovalo, hned vzápětí ale podalo vlastní návrh na disciplinární řízení s manažerem reprezentace Vladimírem Šmicrem, který veřejně nazval počínání Sparty hloupým a navrhl tresty pro hráče, již nastoupili načerno. Ivan Hašek, který zase veřejně řekl, že Sparta dělá z lidí pitomce, (asi jako bývalý sparťan) zůstal zatím ušetřen.

Co tím chtěli Letenští získat, se asi nikdy nedozvíme. Je ale nasnadě, že si zase spíš uškodili... alespoň u veřejnosti. A kdo ví, jestli jim to nakonec k dobru nepřidá ani disciplinární komise.

Pondělí ŠAJTLE Úterý CHLÍVEČEK Středa ARCHIV

Ondřeje Suchana Petra Kamberského Petra Zídka

Čtvrtek POLITICKÝ DIÁŘ Pátek NA(z)PÁTEK Sobota ZKRATY A VÝBOJE

Petra Koláře Dana Hrubého Ondřeje Štindla

O autorovi| ONDŘEJ SUCHAN vedoucí sportovní rubriky LN

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....