Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš si večer na Úřad vlády předvolal i Plagu. Předtím se bavil s Nacherem

Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Premiér si chystal terén také na odvolání ministra školství Roberta Plagy (za ANO), ale rozmyslel se. Není to poprvé, averze trvá už delší dobu. Ze dvou ministrů, o jejichž odvolání se spekulovalo, se předzvěsti naplnily jen u jednoho, skončil šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Mluvčí jeho úřadu Aneta Lednová potvrdila, že u nich se žádná výměna neodehrává. Premiér Andrej Babiš o ní ale uvažoval a zkoušel se poptávat po nástupcích. Webu Lidovky.cz to potvrdil jeden z oslovených, poslanec Patrik Nacher (ANO).

„Jakkoli to teď už není důležité, tak potvrzuji,“ odpověděl na dotaz webu Lidovky.cz, zda se s ním premiér bavil o možnosti, že by se přesouval do čela resortu školství, o celkové situaci v resortu. Dalším z oslovených byl bývalý rektor VUT v Brně, rovněž poslanec ANO Karel Rais. Nacher se dosud v oblasti školství neangažoval, věnuje se bankovnictví či exekucím.

Babiš v průběhu úterý, kdy kolovaly informace o dvojitém odvolání, ani s jedním z ministrů otázku neprobíral, třebaže měli sérii jednání. Až večer si pozval Jana Blatného na Úřad vlády a sdělil mu, že navrhne jeho odvolání. Důvody, jak řekl Blatný, jsou politické, Babiš to odmítl. Sám ale dodal, že neměli shodu nad tím, jestli sem dovážet léčiva a vakcíny, které neschválila Evropská léková agentura.

Jak Lidovky.cz zjistily, premiér si v úterý večer předvolal také Plagu. „Schůzka proběhla, bavili se o aktuálních školských tématech, jako je návrat dětí do škol nebo maturity. Žádné závěry nejsou, šlo o informativní jednání,“ sdělila pro Lidovky.cz mluvčí ministerstva školství Lednová.

Předseda vlády se k výměně Plagy chystal, ale rozmyslel se. Není jasné, z jakých to bylo důvodů, Babiš se ve středu odmítal k neuskutečněnému střídání vracet, skoupé na slovo byly v tomto ohledu rovněž kuloáry. Od počátku ale platí, že Plaga Babišovi nesedl. Vadilo mu, že málo prodává úspěchy a komunikuje.

Bez průkazky hnutí

Takový zvrat každopádně nenabrala situace kolem ministra školství prvně. O jeho odvolání se hovořilo už několikrát, pokaždé z něj sešlo, protože se za něj postavily profesní organizace nebo cechy, především akademické prostředí, odkud pochází. Poslední týdny, jak se ladí návrat dětí do škol a podoba závěrečných zkoušek, spory mezi Plagou a Babišem bobtnaly. Premiér chtěl maturity nahradit státní zkouškou, protože mu o to psali studenti. Ministr i zástupci školství odmítli a Plaga nakonec prosadil svou vizi.

Posledním nesouladem byl názor na to, kdo se má vracet do škol, Babiš se stavěl proti rotační výuce a měl za to, že se mateřinky mají naplnit zcela, ne jen předškoláky, protože mu to v mailech psali nespokojení rodiče. Plaga to odmítl, uvedl, že prezenční výuka bude rotační, nebo nebude vůbec, postoj opíral o názory epidemiologů, virologů, ministerstva zdravotnictví i expertní skupiny kolem Petra Smejkala, k jejímuž vzniku dal impuls premiér.

Vláda nakonec jednomyslně schválila Plagovu verzi, opět si prosadil svou. Po jednání kabinetu řekl, že je ve slibu, jejž složil, vázaný zodpovědným řízením svěřeného resortu a že je povinností ministra následovat a hájit pádně odůvodněná řešení.

„Je mou povinností obhajovat, vysvětlovat, hledat řešení a tak činím. Pokud je třeba to vysvětlit i panu premiérovi, tak se toho zhostím,“ uvedl v úterý ministr.

Babiš se ve středu k redukci dvojčetného škrtu na jednočetný vyjadřoval lakonicky. „Je pravda, že máme na některé věci jiné názory a nejsem sám. Na vládě byla hlavně diskuse, proč se do školek vrací jenom šestileté děti, co budou dělat matky těch mladších. Ministr v tom má svůj pohled, já vnímám i jiné pohledy. Spekulace o tom, že bude odvolán, se nenaplnily, protože to tak nebylo,“ uvedl ve středu Babiš. O den dříve ale ještě na otázku sděloval strohé „bez komentáře“.

Plaga patří k těm nemnoha a stále zřídkavějším ministrům, kteří jsou v Babišově vládě od začátku, včetně prvního jednobarevného kabinetu, jenž nedostal důvěru sněmovny. Začínal jako, rovněž jeden z nemnoha a stále zřídkavější, člen hnutí ANO, od loňska už je vedený coby nestraník.

O průkazku přišel, když se v rámci politického úklidu po kriminální kauze Stoka – jde o případ manipulace se zakázkami a korupci – zrušila celá brněnská politická buňka, protože byla plná aktérů vyšetřované záležitosti. Plaga si novou přihlášku už nepodal. „Moje členství v brněnské buňce skutečně skončilo jejím zrušením a o obnovení svého členství nemám zájem,“ řekl v březnu v ČT. Zdráhá se i za ANO kandidovat, což je věc, k níž se chystá drtivá většina jeho nestranických vládních kolegů.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...