13. července 2018 15:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nacher zřejmě nepovede kandidátku ANO v Praze. Rozhodnutí padne v pondělí

Patrik Nacher (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Patrik Nacher (ANO). | foto: ČTK

Praha Poslanec ANO Patrik Nacher, který měl na základě vnitrostranického referenda na podzim kandidovat na primátora, zřejmě nakonec lídrem nebude. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil sám Nacher. Šéf hnutí a premiér Andrej Babiš ČTK napsal, že o tom, zda bude Nacher jedničkou, nebo ho v čele kandidátky vystřídá spolumajitel firmy Fincentrum Petr Stuchlík, stále hnutí vede debatu. Podle serveru iDnes.cz je však již rozhodnuto. Stuchlík navíc podle iDnes.cz potvrdil, že ho hnutí s nabídkou oslovilo.

I když o kandidátce definitivně rozhodne výkonný výbor hnutí v pondělí odpoledne, Nacher na základě svých informací počítá s tím, že bude vyměněn. Pravděpodobně zůstane na kandidátce na druhém místě, ale ještě si to rozmyslí přes víkend. Na třetím místě bude kandidovat bývalý ministr financí Ivan Pilný.

„Já to nechám na hnutí. Nacher je určitě dobrý kandidát, ale hnutí potřebuje také nové tváře. Na pražskou kandidátku potřebujeme silný tým,“ napsal Babiš s tím, že rozhodovat bude vedení hnutí příští týden. Na otázku, zda by podle něj měl Stuchlík být volební jedničkou, či dvojkou, odpověděl, že „o tom vede hnutí debatu“. 

Podle informací Novinek Babišovi výměnu doporučili jeho poradci, kterým v průzkumu vyšlo, že Pražané v čele hlavního města nechtějí politika, ale manažera. Podle serveru Euro.cz má jít o iniciativu premiérova politického poradce Alexandra Brauna.

Stuchlík serveru iDNES.cz informaci potvrdil a uvedl, že Praha potřebuje do svého čela zkušeného manažera. Podnikatel založil a vybudoval společnost Fincentrum, která se zabývá finančním poradenstvím. Firma loni zvýšila tržby v tuzemsku meziročně o desetinu na 1,21 miliardy korun a její poradci sjednali hypotéky za více než 16 miliard korun. Podle serveru Euro.cz plánuje podnikatel zbylý podíl ve firmě letos prodat. Majoritní podíl prodal už v roce 2013 investičním fondům ARX Equity Partners a Capital Dynamics.

Nachera jako kandidáta na primátora vybrali pražští členové ANO v referendu, podle stanov hnutí nicméně může vedení do podoby kandidátek zasáhnout. Před vstupem do politiky se Nacher veřejně angažoval v boji proti bankovním poplatkům. Od roku 2014 zasedá v pražském zastupitelstvu a od loňska je i poslancem.

Komplikace při výběru kandidáta na primátora mělo ANO v Praze i před posledními komunálními volbami v roce 2014. Kandidátku v Praze měl původně vést bývalý primátor Jan Kasl, další variantou byla podnikatelka Martina Schopperová. Nakonec byla jedničkou Andriana Krnáčová, která se po vítězství ve volbách ujala postu primátorky. Krnáčová letos kandidovat nebude.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz