Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena 2 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

O rouškomat v Náchodě je zájem. Za dnešek jsme ho doplňovali pětkrát, jsou to stovky roušek, říká radnice

Cena jedné jednorázové roušky je pět korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cena jedné jednorázové roušky je pět korun. | foto: ČTK

NÁCHOD O roušky z automatu v Náchodě je velký zájem. Takzvaný rouškomat funguje od pondělí. Radnice v něm roušky průběžně doplňuje, v úterý to bylo pětkrát, vyplynulo z úterního sdělení zástupců radnice. Rouškomat je v podloubí městského úřadu na Masarykově náměstí u vstupu do budovy. Cena jedné jednorázové roušky je pět korun, odběr je omezen na maximálně pět balení po dvou nebo čtyřech kusech na osobu. Automaty na roušky jsou i v některých dalších městech v Česku.

„Průběžně se snažíme automat na roušky doplňovat, jen za dnešek to bylo pětkrát. Jsou to stovky a stovky roušek. Zájem je velký, provoz ale probíhá klidně. Když je fronta, lidé dodržují rozestupy, dodržují i maximální počet balení,“ řekla mluvčí radnice Nina Adlof.

V podloubí budovy radnice na Masarykově náměstí v Náchodě je umístěn automat na...
Lze si pořídit balení buď po dvou nebo po čtyřech kusech.

Kapacita náchodského rouškomatu je 900 kusů, tedy 270 balení po dvou a 90 po čtyřech kusech. Provozní doba rouškomatu je denně od 8:00 do 18:00 včetně víkendů. V Náchodě jde o jedinou možnost, kde si lidé mohou roušky koupit. Výtěžek z prodeje roušek věnuje radnice na nákup pomůcek pro místní středisko sociálních služeb Marie.

Město Náchod již také pomohlo zásobit ochrannými pomůckami složky IZS, lékaře, lékárníky, prodavače a prodavačky v obchodech, pracovníky České pošty, obsluhy čerpacích stanic, klienty sociálních zařízení, seniory, dobrovolníky, církve, zaměstnance městského úřadu a dalších organizací zajišťujících chod města. Situace se podle radnice postupně zlepšuje, nyní už se nabízí i řada dárců, kteří věnují peníze na nákup právě roušek.

Například v úterý zástupci radnice předali 4000 jednorázových roušek pro zdravotní sestry a nižší lékařský zdravotnický personál krajské náchodské nemocnice. Město je mohlo pořídit díky daru dvou místních podnikatelů, kteří přesně určili, kam má dodávka v hodnotě téměř 100 000 korun směřovat.

V Karviné je rouška za padesát

Také v Karviné si zájemci mohou koupit látkovou roušku v automatu. Její cena je 50 korun. Do rouškomatu se vejde zhruba 550 roušek ve třech velikostech. Nabízené jsou roušky pro děti a pak malá i velká velikost pro dospělé. Roušky je nutné je před použitím dezinfikovat. 

V Moravskoslezském kraji je evidováno 278 lidí s nemocí COVID-19. Největší nárůst počtu nakažených mělo v pondělí právě Karvinsko. Prodejní automat městu bezplatně zapůjčila soukromá společnost. Roušky si lze pořídit maximálně čtyři za den, hradí se platební kartou.

Automat je umístěn v hypermarketu Kaufland v Karviné-Hranicích. „Roušky do našeho rouškomatu šijí zaměstnanci našeho magistrátu a také příspěvkových organizací,“ uvedl primátor Jan Wolf (ČSSD).

Podle mluvčího se městu už podařilo zajistit látkové roušky pro obyvatele domů pro seniory. Další roušky zamířily například i do obou nemocnic ve městě, používají je v lékárnách a mají je k dispozici také řidiči ČSAD Karviná, strážníci městské policie nebo profesionální i dobrovolní hasiči.

Peníze ze zakoupených roušek získá humanitární organizace ADRA, jejíž dobrovolníci například pro město zajišťují nákupy pro osamocené seniory.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!