Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Nacionalisté přišli stát už na 50 milionů

Česko

PRAHA Téměř padesát milionů korun. To je suma, kterou musela policie od začátku tohoto roku vydat na zajištění mítinků a pochodů pořádaných ultrapravicovou Dělnickou stranou. A další akce tohoto radikálního politického uskupení mají následovat.

Litvínov, Přerov, Ústí nad Labem, Krupka, Brno. To je krátký výčet největších policejních manévrů, které bezpečnostní složky absolvovaly kvůli shromážděním Dělnické strany. Během čtyř a půl měsíců již policie asistovala na šestnácti akcích Dělnické strany, které daly dohromady právě částku padesáti milionů. Vyplývá to z množství nasazených mužů, techniky a počtu jednotlivých akcí. Policie sama ale podrobnou evidenci nevede. „Jelikož na podobných shromážděních musíme asistovat ze zákona, nejsou zpětně náklady na ně vyčíslovány,“ řekla jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.

Pokračování na straně 2

Nacionalisté přišli stát...

Dokončení ze strany 1

Evidence se nevede především proto, že náklady není komu nechat proplatit. Zákroky na podobných akcích totiž musí dělat ze zákona zdarma.

Účet za Přerov: tři miliony korun Po některých zásazích ale byla policie přece jenom sdílnější. Po potyčkách s extremisty 4. dubna v Přerově náměstek severomoravského policejního ředitele Martin Hrinko tehdy odhadl náklady na téměř tři miliony korun. „Nasazeno bylo 370 policistů,“ vysvětlil Hrinko. Na akcích v Litvínově, Ústí nebo v Brně na 1. máje byl proti demonstrantům připraven ještě větší počet policistů – vždy kolem tisícovky – a další byli připraveni v záloze. Náklady se navíc zvyšují ještě použitím těžké techniky nebo například vrtulníku pro sledování situace v ulicích. Další peníze stojí i pohonné hmoty.

Policejní prezidium nedovede přesnou částku vyčíslit. Jednotlivá opatření si dělají příslušné krajské správy, které jsou od Nového roku ekonomicky samostatné. Ani ony ale takové statistiky nevedou.

V jiných případech je ale asistence policie placenou službou. „Náhrady, které se ze zákona vztahují například na zásah při fotbalovém utkání, asistenci při exekucích nebo i doprovod na záchytnou stanici, činí necelých 300 korun za osobu a hodinu. Podotýkám, že to není případ demonstrací,“ odpověděla včera na dotaz LN mluvčí Policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Další peníze jdou z rozpočtu města Vedle hrubých odhadů nákladů na policejní akce je ale ve větších městech potřeba připočíst další milionové částky z rozpočtů města. „Účet by mohl jít do milionů. Jen dopravní podnik musel při odklonech a výlukách nasadit desítky lidí, řidičů s náhradními autobusy, dispečery a revizory, kteří fungovali jako informátoři. Navíc zasahovali i městští strážníci. V pohotovosti byli další policisté v záloze a připravena byla i vodní děla,“ vysvětlili po prvomájové demonstraci Dělnické strany v Brně zástupci vedení tamního magistrátu.

Záhy dodali, že akce Dělnické strany nešla zrušit, protože zákon a předpisy porušeny nebyly. Vedle zmíněných nákladů mohou na ušlý zisk žehrat také místní podnikatelé. Dosud se ale nikdo z nich na soud neobrátil.

Ondřej Cakl, který se sledování pravicového extremismu dlouhodobě věnuje, upozorňuje, že částky mohou být ještě vyšší.

„Po těchto akcích, z nichž na dvě dohlíželo přes dvanáct stovek policistů, vedení policie vyčíslilo náklady na osmdesát milionů korun. Současná nepoměrně nižší čísla za další bezpečnostní opatření mohou být způsobena tím, že je případně oznamuje jenom daná krajská správa. Ta už nepočítá, že do jejich regionu museli přijet například policisté z Ostravy,“ míní Cakl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!