Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nad Vltavou vzniká Manhattan

Česko

  11:57
PRAHA - Americký fenomén výškových budov se zvolna stěhuje i do Prahy. V budoucnu by tu mohly vzniknout až šedesátipatrové domy.

Výtah, který by dojel až do čtyřicátého či padesátého patra, v České republice nejezdí. Tolik podlaží totiž nemá žádná tuzemská budova. Tlačítka v českých zdvižích nyní končí u čísla 27. To je počet pater dvou budov na Pankráci.

V budoucnu by mělo být všechno jinak. V hlavním městě jsou totiž naplánovány hned tři výškové budovy, které by měly pokořit hranici čtyřiceti pater. Vize jedné z nich mluví až o šedesáti podlažích. Ani jeden z ambiciózních projektů nevyroste na Pankráci, která je nyní svými výškovými stavbami proslulá. Čtvrtí mrakodrapů by se měly stát Holešovice, Modřany a dokonce i Nové Město. Holešovický projekt společnosti J&T nese jméno Towercity a počítá s výstavbou několika výškových budov na místě bývalé Tesly.

Pražské mrakodrapy

Nejvyšší budovou je v hlavním městě City Tower. Měří 109 metrů a má 27 podlaží. Plány developerů však sahají mnohem výš. Sto padesáti metrů a 42 pater má dosáhnout nejsmělejší varianta projektu dvojice mrakodrapů v Holešovicích. Až 60 pater by měly mít čtyři věže v Modřanech. Architektonicky nejzajímavější je projekt dvaačtyřiceti patrové budovy na vinohradské straně Nuselského mostu, který připomíná obří skleněnou kobru.

Deset nejvyšších budov v Praze:
jméno, čtvrť, počet podlaží, výška v metrech

1. City Tower, Pankrác, 27, 109
2. City Empiria, Pankrác, 27, 104
3. katedrála sv. Víta, Hradčany, -, 99
4. Palác Vinohrady (bývalý Strojimport), Vinohrady, 17, 90
5. Hotel Crowne Plaza (bývalý Hotel Internacionál), Dejvice, 16, 88
6. budova Telefónica O2, Žižkov, 18, 85
7. Hotel Corinthia Towers, Nusle, 24, 84
8. Týnský chrám, Staré Město, -, 80
9. kostel sv. Václava, Vršovice, -, 80
10. Corinthia Panorama Hotel, Pankrác, 24, 79

Dva tamní mrakodrapy mají mít podle nejsmělejších plánů až 42 pater. Suverénně by přerostly všechny pankrácké stavby. „Máme připraveny tři varianty, dvacetipatrová, kompromisní varianta se třiatřiceti a varianta s dvaačtyřiceti patry. O konečném řešení rozhodne jednoznačně diskuse se všemi odpovědnými institucemi, přivítáme ale i odbornou diskusi,“ řekl mluvčí společnosti J&T Petr Málek.

Druhý z projektů má vyrůst v Modřanech u Vltavy. Obří komplex Neoriviera s téměř dvěma tisíci bytů, obchodním a kulturním centrem, sportovním areálem a přístavištěm počítá mimo jiné se čtyřmi výškovými domy. Jejich výška je nyní předmětem jednání. Podle mluvčí společnosti Neocity Group. která věžáky na samém okraji Prahy navrhuje, se v prvních studiích plánovalo až šedesát podlaží.

Úplnou novinkou v plánech developerů je výšková budova na Novém Městě. Dvaačtyřiceti patrový mrakodrap chce společnost Real Estate Karlín Group stavět přímo u Nuselského mostu, mezi Sokolskou a Legerovou ulicí, tedy mezi oběma proudy magistrály. Vzhled domu připomíná obří skleněnou kobru. „Naše budova by měla být protiváhou hotelu Corinthia a bránou do vnitřního města, které by jakoby chránila,“ popisuje projekt Milorad Miškovič Miško z Real Estate Karlín Group.

Vedle těchto projektů chystá velkolepou dostavbu i tradiční lokalita výškových domů Pankrác. Na tamní pláni stojí nyní první, druhá a desátá nejvyšší budova v hlavním městě. Jsou jimi 109metrová City Tower, což je bývalá budova Českého rozhlasu, která prochází kompletní rekonstrukcí, 104 metry vysoký City Empire, známý pod jménem Motokov a sedmdesáti devíti metrový Corithia Panorama Hotel.

K této trojici má v budoucnu přibýt ještě 103 metrů vysoký bytový dům City Epoque, což by byl s přehledem nejvyšší obytný věžák v metropoli.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!