Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nadace Agrofert rozšíří působení. Novinkou mezi programy bude podpora budoucích dětských psychologů

Hasičským sborům napříč republikou rozdělila loni Nadace Agrofert více než 13 milionů korun. Na snímku ředitelka nadace Zuzana Tornikidisová (vpravo) a členka správní rady Monika Babišová. foto:  Michal Růžička, MAFRA

Nadace Agrofert se chystá podporovat studenty dětské psychologie. Podle ředitelky organizace Zuzany Tornikidisové je jich nedostatek, a děti tak musejí čekat na sezení nebo vyšetření i několik měsíců.
  15:30

„Počet dětí, které potřebují pomoc, se přitom podle odborníků od pandemie covidu-19 zvyšuje,“ upozornila Tornikidisová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Smyslem podpory je zvýšit povědomí o studiu dětské psychologie a studenty motivovat formou stipendia. Projekt by tak měl rozšířit fondy, kterých má aktuálně nadace více než deset.

„Projekt chceme vyhlásit o letních prázdninách a počítáme s jednotkami přihlášek. Výhledově by se mohl počet budoucích dětských psychologů zvýšit,“ věří Tornikidisová.

Cílem je také to, aby absolventi zůstali pracovat v České republice a neodcházeli do zahraničí.

Náročný rok

Organizace má podle Tornikidisové za sebou náročný loňský rok.

Pomoc ukrajinským uprchlíkům, zejména matkám s dětmi, byla jednou z důležitých náplní nadace v loňském roce.

Kvůli zdražování potravin, energií, pohonných hmot a vypuknutí války na Ukrajině se na Nadaci Agrofert obrátily stovky žadatelů. Organizace jim rozdala dohromady téměř 84 milionů korun.

„Rok 2022 byl specifický. Rodiny, které pečují o své handicapované děti či příbuzné, se totiž vlivem razantního zdražování dostaly pod obrovský tlak. Proto jsme spustili fond Pohonné hmoty. Jeho prostřednictvím jsme poskytli podporu ve výši 1,4 milionu korun,“ řekla Tornikidisová.

Nadace se podle jejích slov také zapojila do pomoci ukrajinským uprchlíkům, zejména matkám s dětmi. Organizace postupně pomohla s vybavením ubytovacích míst, ale také s poskytnutím peněz na základní potřeby uprchlíků. „Do fondu Integrace putovaly téměř tři miliony. Nezapomínali jsme ani na naše obvyklé programy,“ uvedla ředitelka nadace s tím, že mezi ně řadí třeba program Podpora domácí hospicové péče pro děti a dospělé, do kterého šlo přes devět milionů korun.

Chceme zvýšit počet dětských psychologů

Odpočinek pro matky handicapovaných dětí i nové stipendium pro budoucí dětské psychology. To vše chce stihnout Nadace Agrofert s její ředitelkou Zuzanou Tornikidisovou. Ta v rozhovoru pro LN u příležitosti setkání zástupců nadace s novináři říká, že je hrdá na několik povedených projektů v minulém roce.

Chystáte v oblasti finanční pomoci nějakou inovaci?
První novinkou, kterou jsme ještě nezkusili, ale máme na to velice hezký ohlas, je den pro maminky, které se samy starají o děti s postižením. Na Den dětí se tedy postaráme o postižené děti, kterým uděláme zábavný program. Maminkám jsme zase naplánovali odpočinkový program na Čapím hnízdě, kde si budou moci dojít na masáž, do wellness, zacvičit si hormonální jógu a dobře se najíst. Do budoucna chceme těmto maminkám ještě více pomáhat a hájit je, protože jsou mnohdy ve špatné finanční situaci a o své dítě se starají 24 hodin denně. Dále se budeme soustředit na stipendijní programy pro lidi, kteří budou studovat dětskou psychologii.

Kdy by tento stipendijní program mohl vzniknout?
Projekt budeme vyhlašovat během prázdnin a od září bychom přijímali první přihlášky. Budeme oslovovat ty, kteří se rozhodnou v rámci studia medicíny studovat tuto specializaci a může to být samozřejmě i stávající student. Hranici pro maximální počet studentů nemáme, protože víme, že to budou ze začátku maximálně jednotky studentů.

Chtěli bychom tímto motivovat studenty medicíny, aby se nad tím zamysleli a zkusili se tomuto oboru věnovat, protože víme, že těch studentů je málo. Takže budeme opravdu šťastní za jednotky studentů na začátku a věříme, že postupně se nám podaří zvýšit zájem o studium tohoto oboru.

Jak se přihlásit?
Bude to probíhat stejně jako v našich standardních stipendijních programech. Bude potřeba vyplnit přihlášku a napsat motivační dopis. To je pro nás velice důležité, protože chceme znát motivaci člověka, stejně tak jako jeho plány do budoucna. Naším cílem je, aby po studiu zůstávali v České republice a pomáhali našim dětem. Zatím ani není určeno, kolik na program půjde financí, vše záleží na počtu přihlášek.

Jedním z dalších vašich větších fondů je Hasičský. Pomáhali jste hasičům při požáru v NP České Švýcarsko?
Obrátilo se na nás několik jednotek, které tam hasily. Tím, jak bylo hašení dlouhé a intenzivní, tak jejich technika, kterou používali, nevydržela nápor. Přispívali jsme jim tedy právě na obnovu hadic, čerpadel, obleků a rukavic nebo prostě dalšího vybavení. Loni byla finanční pomoc pro hasiče mezi osmi až deseti miliony korun. Dotace se týkají i podpory dětského hasičského sportu. Žádostí máme opravu hodně.

Na co jste za loňský rok nejvíce pyšná?
V roce 2022 se nám velmi povedl fond Pohonné hmoty pro handicapované. Rychle jsme totiž zareagovali na zdražení benzinu a nafty. Z reakcí lidí vidím, že to byl opravdu fond, který pomohl na správném místě a pomohl lidem v nouzi. Byli to totiž lidé, kteří měli postižené děti anebo byli sami postižení a bez auta se prostě nemohli obejít. Do speciálních škol tak kvůli drahému benzinu nemohly děti chodit každý den, protože rodiče neměli na to, aby je vozili pětkrát týdně, ale jenom třikrát týdně. Díky této pomoci jsme dostali mnoho poděkování a na to jsem za tento rok nejvíce hrdá.

Společnost pokládá za své stěžejní aktivity pomoc samoživitelkám v nouzi a fond obecných žádostí, které jsou orientovány hlavně na pomoc handicapovaným.

Pomoc samoživitelkám i handicapovaným

„Mezi rodiče samoživitele jsme v roce 2022 rozdělili přes 7,7 milionu korun a pro handicapované bylo vyčleněno 13,75 milionu,“ přiblížila členka správní rady Nadace Agrofert Monika Babišová s tím, že na tyto programy vydává společnost nejvíce peněz.

Fondy nadace cílí i jinam. „Nejsme zaměřeni jen na jednu oblast, ale snažíme se pomáhat tam, kde není pomoc příliš častá. Tím je například fond Rehabilitace pro lidi s postižením mozku. Dětem i dospělým jsou díky fondu poskytovány peníze na intenzivní rehabilitace,“ vysvětlila Babišová. Tato pomoc podle ní zlepšuje zdravotní stav pacienta, což pečujícím osobám umožní pracovat na částečný úvazek, nebo jim to alespoň ulehčí složitou životní situaci.

Z méně běžné pomoci Babišová vyzdvihla také Hasičský fond, který nadace zřídila už v roce 2015. „Podporujeme tím hasičské jednotky napříč Českem a loni jsme jim mohli dát téměř 13,3 milionu korun. Peníze šly hlavně na nové vybavení, jako jsou přilby a defibrilátory,“ uzavřela.

Nadace Agrofert byla založena 5. prosince 2011 v Praze společností Agrofert. Během dvanáctileté historie pomohla tisícům jednotlivcům a organizacím, které díky tomu mohly poskytovat podporu svým klientům.