Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podivná ‚lékařka‘ nachytala také slovenskou ambasádu a nadaci. Ta teď žádá důkazy o její organizaci

Velvyslanectví Slovenské republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velvyslanectví Slovenské republiky. | foto: ČTK

PRAHA Nemají stránky, ani kontakt. Prý z bezpečnostních důvodů. Taťjana Horáková, prezidentka organizace Mezinárodní dětský kříž, dokázala podle svých slov mnohé. Jisté ale je to, že umí přesvědčit o své pravdě mnoho lidí. Naposledy i zástupce velvyslance Slovenské republiky v Česku, aby za ni převzal ocenění. Nadace, která Horákovou ocenila, teď žádá, aby údajná lékařka předložila důkazy o činnosti své organizace.

„Nadační fond Elišky Přemyslovny prosí paní MUDr. PhDr. Taťjánu Horákovou, aby co nejdříve spolupracovala s médii a předložila jim věrohodné důkazy o činnosti Mezinárodního dětského kříže a o dosaženém vzdělání,“ stojí v pátečním prohlášení nadace.

Fond, v jehož správní radě sedí i bývalý sekretář hnutí Úsvit Jan Zilvar, nebo bývalý poslanec Augustin Karel Andrle Sylora, či jeho poslanecký asistent Pavel Kozdera, Horákové v roce 2017 udělil Řád Elišky Přemyslovny za mnohé úspěchy.

Její organizace Mezinárodní dětský kříž, dříve Mezinárodní humanitární organizace lékařů Helios, údajně pomáhá v řadě zemí světa, má 29 poboček po světě a od založení prošlo jejími řadami prý až pět tisíc lékařů. Horáková to uvedla v rozhovoru pro Lidovky.cz. Věrohodné důkazy o činnosti její organizace však nepředložila. Odmítla sdělit, kdo její organizaci financuje, odkud pochází lékaři, nebo kdo jsou členové dalších poboček. Prý z bezpečnostních důvodů.

Zda jsou lékaři této organizace například v Sýrii, kde prý organizace působí, se doložit redakci nepodařilo. Jisté je pouze to, že Horáková vystupuje dlouhodobě jako prezidentka této organizace a pravidelně poskytuje médiím vyjádření. Není jasné, ani zda je lékařka. „Nemusím být nikde registrovaná, dlouho jsem nežila v České republice a neměla jsem důvod se registrovat,“ vysvětlila Horáková na otázku, proč není v žádném z rejstříků lékařů na Slovensku, ani v Česku.

Nadační fond Elišky Přemyslovny Horákovou za její údajné zásluhy odměnil oceněním Řád Elišky Přemyslovny v říjnu loňského roku. Prezident Nadace Elišky Přemyslovny Augustin Karel Andrle Sylor, což je bývalý poslanec hnutí Úsvit přímé demokracie (později Úsvit-Národní koalice), pro server Lidovky.cz nechtěl výběr kandidátky na ocenění pojmenované po české přemyslovské královně komentovat.

Řád si Horáková nepřišla převzít. Na ceremoniálu se však místo ní objevil zástupce velvyslance Slovenské republiky v Praze Marek Bartko, který ocenění převzal a pronesl zdravici.

Nachytala i slovenskou ambasádu

„O převzetí ocenění Řád Elišky Přemyslovny na půdě Poslanecké sněmovny České republiky dne 2. října 2017 požádala Velvyslanectví Slovenské republiky v České republice se sídlem v Praze paní Taťjana Horáková s odkazem na svůj slovenský původ a vážný zdravotní stav, který jí podle jejího vyjádření neumožňoval se osobně zúčastnit slavnostního ceremoniálu,“ vysvětlil Bartko pro server Lidovky.cz, co jej vedlo k převzetí ocenění.

Podivné však je, že Taťjana Horáková v rozhovoru pro Lidovky.cz uvedla, že není „český občan, ani slovenský.“ Na otázku jakým občanstvím tedy disponuje, Horáková nechtěla odpovědět. „Narodila jsem se v Československu a to je vše, co vám řeknu,“ dodala. Bartka prý osobně nezná.

Marek Bartko přebírá za Taťjanu Horákovou ocenění.

Marek Bartko přebírá za Taťjanu Horákovou ocenění.

Komunikace slovenského velvyslanectví s Horákovou probíhala podle Bartka písemně i telefonicky, osobně se však oceňovaná nikdy na velvyslanectví nedostavila. I tak však nikoho nenapadlo prověřit si osobu Taťjany Horákové.

„Vzali jsme v potaz, že Nadace Elišky Přemyslovny uděluje ocenění za významné zásluhy ženám působícím v různých oblastech společenského života i vážnost místa konání slavnostní ceremonie,“ vysvětlil Bartko, proč přebíral ocenění za ženu, která o sobě tvrdí, že jen kvůli bezpečnostním záležitostem nebyla nominována na Nobelovu cenu míru.

Horáková se ani po předávání řádů nikdy neobjevila na Velvyslanectví Slovenské republiky v Praze. „Paní Taťjana Horáková si doposud nepřišla převzít ocenění udělené Nadací Elišky Přemyslovny,“ stojí v prohlášení velvyslanectví. Řád Elišky Přemyslovny se tak stále nachází na půdě velvyslanectví.

Další tvrzení Taťjany Horákové například o kontaktech s premiérem Andrejem Babišem či její organizaci redakce nadále prověřuje.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.