Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nade dveřmi stálo: Zde najdeš, co ti schází

Česko

Jednou v noci měl Malý pán sen. Zdálo se mu o zvrásněné pláni, uprostřed níž stál zubatý dům. Nad pootevřenými dveřmi měl nějaký nápis. Malý pán neměl ve zvyku prohlížet si cizí domy, ale ve snu to bylo jiné. Zubatý dům ho podivně vábil a Malý pán cítil, že nemůže odejít, dokud si nepřečte, co stojí nade dveřmi.

ZDE NAJDEŠ, CO TI SCHÁZÍ, stálo tam. To je skvělé, pomyslel si, a v tu chvíli se probudil...

Dosud spokojený Malý pán zneklidní a ze svého malého světa se vydá do světa velkého a neznámého, aby poznal, co mu vlastně schází. Aby našel nejen odpovědi, ale i otázky, aby potkal Velkou tíseň, ale i hodného Listonoše, Bádavce a mnoho dalších bytostí.

Velká cesta postupuje podle zákonitosti, kterou známe z Pohádky o kohoutkovi a slepičce: jako řetězec dalších a dalších úkolů a cest, které je třeba podstoupit, aby mohl být splněn úkol předchozí a předchozí... A tak se cíl vlastně stává bodem obratu, protože skutečným cílem cesty je návrat - ovšem návrat někoho docela jiného, proměněného.

Velká cesta Malého pána je kniha pro děti, která se povedla po všech stránkách. Bohemistka Lenka Uhlířová (* 1973) napsala původní příběh na prastaré téma. Vypráví ho příjemným přátelským tónem, bez naschválů a titěrností. Nevídanou předností je její čistý jazyk: nejen novotvary, ale především věty, přirozené a poctivé, jako by byly vyřezané ze dřeva. Ejhle styl! Doufejme, že po této autorčině první knize bude následovat další v podobném duchu.

Fotograf Jiří Stach (* 1944), mimo jiné nositel titulu „osobnost české fotografie 2006“ a autor monografie Natura Magica (2006), vytvořil k příběhu celý úžasný obrazový svět i jeho obyvatele, fantastická zákoutí, plující město, stavby a interiéry - vytvořil je z listí, dřívek, makovic, brouků, ulit, mraků, šišek, skořápek, papírů, knížek, okurek... Fotografie se střídají s kresbami, náčrty či plánky. Knihu graficky koncipoval Robert V. Novák. Střídmě a nápaditě přitom využil písma v černé i zelené barvě.

Ze tří knih pro děti nominovaných na letošní Magnesii Literu je Velká cesta Malého pána nejmenší, nejméně nápadná a nejkouzelnější.

MINIRECENZE Velká cesta Malého pána Jiří Stach Lenka Uhlířová Prolog Ivan Wernisch. Vydalo nakladatelství Meander, Praha 2008. 64 strany.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...