Sobota 28. listopadu 2020svátek má René -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Naděje pro pacienty s těžkým covidem. Do Česka míří přístroje, které mohou nahradit někdy až ‚brutální ventilátory‘

Ve zlínské nemocnici mají aktuálně 17 covid pacientů na jednotce intenzivní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve zlínské nemocnici mají aktuálně 17 covid pacientů na jednotce intenzivní... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Neustále stoupající koronavirová čísla nutí vládu jednat. Do Česka tak míří dodávka oxygenátorů z Nového Zélandu. Mají pomoci v domácích nemocnicích. Jde o přístroje zlepšující zásobení organismu kyslíkem. Počítá se s nimi pro pacienty, kteří jsou covidem těžce zasaženi a nemohou dýchat bez pomoci.

Ti jsou zatím odkázáni hlavně na plicní ventilátory, jejichž dlouhodobé nasazení ale může plíce nemocného zásadně poškodit. Oxygenátor je v tomto ohledu jemnější. 

Vláda jich proto plánuje pořídit 1500.„Přístroj je vhodný pro pacienty s nižší saturací kyslíkem. Když jim kyslík pod velkým tlakem poskytneme, ve vysokém procentu případů jsme schopni zabezpečit, aby nemuseli na ventilátor. Péče na ventilátoru už je složitá a pro pacienta riskantní,“ popsal výhodu oxygenátorů Roman Prymula, dnes již bývalý ministr zdravotnictví (za ANO) a jedna z hlavních tváří boje s koronavirem.

Právě ministerstvo zdravotnictví webu Lidovky.cz nákup přístrojů potvrdilo. Jsou známé pod zkratkou HFNO (High-Flow Nasal Oxygen, tedy zařízení s vysokým průtokem kyslíku – pozn. red.). Přístroje se používají u pacientů se selháním plic, kde vysoký průtok kyslíku zlepšuje narušenou okysličovací funkci.

„U některých pacientů s onemocněním covid-19 se velice osvědčil. Pacientům pomáhají v době, kdy je v důsledku nemoci dodávka kyslíku do mozku, k srdci a dalším vnitřním orgánům nedostatečná,“ vysvětlil webu Lidovky.cz Michal Šotola, vedoucí lékař oddělení 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN a 1. LF UK v Praze.

Vhodné i pro mediky

Ovládání přístroje je podle něj možno svěřit pouze proškolenému pracovníkovi, jenž má zkušenosti v péči o pacienty s nedostatečným okysličením organismu, je si vědom komplikací, které mohou v těžko vážných stavech u pacientů nastat, a dokáže je řešit.

„Na naší klinice tyto přístroje využíváme na intermediální jednotce, kde pečujeme o pacienty ve vážném stavu, kteří jsou stále monitorováni ve všech vitálních funkcích. Zkušenosti ze zahraničí nicméně ukazují, že je bezpečné tyto přístroje používat i na běžných lůžkových odděleních,“ řekl pro Lidovky.cz Šotola.

Při současné záplavě covidních pacientů v nemocnicích jsou přitom zkušení lékaři po mnoha a mnoha přesčasech často vyčerpaní, vypomáhají jim proto studenti medicíny, kteří zatím nemají takovou praxi s vypjatými situacemi. Šotola nicméně doplnil, že po řádném proškolení a zácviku je možné, aby se na obsluze nových dýchacích přístrojů a péči o pacienty podíleli i medici a další studenti zdravotnických oborů.

Z jarního celosvětového premianta, kdy Česko zvládalo pandemii velmi dobře, se na podzim stal jeden z největších koronavirových otloukánků a země sbírá spíše smutné rekordy počtů nakažených. Na mnoha místech ČR jsou nemocnice přeplněné, a do středu Evropy tak míří pomoc z řady míst světa. Jen počátkem tohoto týdne do Česka dorazily plicní ventilátory ze sousedního Rakouska či nedalekého Maďarska. Pomoc přijela ale i z Rumunska a dodávku ventilátorů schválila rovněž Severoatlantická aliance.

Ve Fakultní nemocnici Plzeň, kde pracuje přes 4800 zaměstnanců, je jich 231 v...
Česko zaznamenalo za celou dobu pandemie 334 000 pozitivně testovaných na...

Tolik potřebné přístrojové vybavení často končí ve skladech hasičského záchranného sboru ve Zbirohu na Rokycansku. Odtud ho Ústřední krizový štáb distribuuje tam, kde je darovaná technika zrovna potřeba.

Mimotělní oběh

Kromě zmíněných plicních ventilátorů se v Česku pro pacienty těžce zasažené koronavirovou infekcí ujalo ještě ECMO. Jde o přístroj pro mimotělní oběh: krev je vyvedena z těla ven, kde je ve speciálním zařízení okysličena, následně se vrací zpátky do těla.

Takzvaná mimotělní membránová oxygenace je určena pro ty skutečně závažné případy. Nahrazuje funkci plic, srdce, ale i obou orgánů najednou. Hned na počátku pandemie byla tato technika nasazena u zřejmě nejznámějšího domácího pacienta jarní vlny covidu: pražského taxikáře.

Ten byl léčen ve Všeobecné fakultní nemocnici a lékaři na něm také poprvé u nás vyzkoušeli experimentální lék Remdesivir.

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Tělo je nejprve pečlivě vydezinfikováno a následně uloženo do rakve. V ­té... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

S otužováním začali letos Špačkovi. Oblíbili si Konventský rybník, kde si mohou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!