Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nadílka v Ústí: školy dostaly stromky za 12 tisíc

Česko

  11:51
ÚSTÍ NAD LABEM - Velmi štědré dary dostalo 169 středních škol a speciálních zařízení v Ústeckém kraji. Úřadu totiž na konci roku zbyly peníze, a tak institucím poslal dvoumetrové umělé vánoční stromky. Jeden kus i s ozdobami přišel kraj na téměř 12 tisíc korun.

Vánoční stromek (ilustrační) foto: Shutterstock

Stromky dodala firma MK-mont illuminations z Klášterce nad Ohří. Ta na svých internetových stránkách nabízí dvoumetrové stromky bez výzdoby za cenu okolo dvou tisíc korun.

„Tyhle stromy mají ale LED osvětlení, které je strašně drahé, a spoustu ozdob. Cena odpovídá. Nabídli jsme ke všemu slevu 20 procent,“ řekl LN pracovník firmy, který nechtěl být jmenován. Firma podle něho vyhrála výběrové řízení. Obdarované instituce kroutí nad dárkem nechápavě hlavou. Kéž by kraj poslal kopírky, dataprojektory nebo uhlí na zimu, shodují se.

Plýtvání peněz, tvrdí ředitel školy

„Připadá mi to jako plýtvání penězi, je to dost předražené. Obzvlášť když v nákladech bojujeme s každou desetikorunou,“ komentoval dar ředitel jedné velké školy.„Po víkendu ho ještě jednou obejdu, třeba pod ním budou papíry do kopírky, nová žárovka do mého blikajícího dataprojektoru nebo putna uhlí, až nebude na konci roku čím topit,“ glosoval dar učitel teplického gymnázia Jiří Řehák.

V řetězci obchodů Tesco se dá nejdražší umělý stromek koupit za 1599 korun. „V nabídce jsou i stromky zasněžené a některé druhy jsou doplněné světly,“ řekla mluvčí společnosti Eva Karasová.

ČTĚTE TAKÉ:

Hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD), která je v čele Ústeckého kraje od roku 2008, se k nákupu nevyjádřila. Mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková jen vzkázala, že cena za strom byla 11 800 korun včetně balného a dopravy. Podle ní kraj koupil stromky českého původu, které se nedají s těmi z asijské produkce vůbec srovnávat.

Stromky prý úřad vybral jako dar také proto, že při rozdělení přebývajících peněz by zbývala na jednotlivé organizace jen malá částka. Výběr dárku nechápe ani stranický nadřízený ústecké hejtmanky předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. „Kdyby se mě na to zeptali, doporučil bych určitě nákup praktického vybavení,“ napsal LN.

V ostatních krajích, kde rovněž vládne ČSSD, se vánoční stromky nadělovat nebudou. „Náš kraj stromky nekupuje a za mého vedení kupovat nebude,“ sdělil hejtman Středočeského kraje David Rath.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!