Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nadprůměrný ročník vína

Česko

Většina vína se uplatní na domácím trhu, malá část se vyváží hlavně na Slovensko

PRAHA Čeští vinaři letos vyprodukují rekordních 750 tisíc hektolitrů vína. Vděčí za to zejména mírně nadprůměrnému výnosu a poprvé plodícím vinicím, které byly vysázeny před vstupem České republiky do Evropské unie. Informoval o tom Svaz vinařů České republiky. Přestože na bližší charakteristiku vína z letošní sklizně je ještě brzy, vinaři předpokládají, že i jakostně bude letošní ročník nadprůměrný. Producenti vinné révy tak soudí například z cukernatosti hroznů. „Letošní výnos hroznů více než šest tun z hektaru je o něco výše, než je desetiletý průměr,“ řekl včera LN Martin Puček, tajemník Svazu vinařů ČR.

V posledních letech vinaři v České republice produkovali průměrně 500 až 600 tisíc hektolitrů vína. Za zvýšenou sklizní v letošním roce stojí zejména větší osázená plocha. Loni se vyrobilo přibližně 450 tisíc hektolitrů, upřesnil Puček. „V roce 2003 až 2004 se vysadilo poměrně velké množství vinic, přes dva tisíce hektarů vinohradů, a ty letos poprvé vstoupily do plodnosti,“ zdůvodnil vysokou sklizeň Puček.

Na konci devadesátých let zabíraly vinice v Česku přibližně 11 500 hektarů. Po masivním osazování kolem roku 1998 a 2003 v předtuše vstupu do Evropské unie, která limituje maximální množství plochy osázené vinnou révou, se celková plocha osázená plodnými vinicemi zvýšila na 17 800 hektarů. Investice do výsadby nových vinic tehdy dosáhly dvou miliard korun.

„Produkční potenciál České republiky je asi 19 200 hektarů,“ řekl Puček. Vyšší produkční potenciál, než je plocha osázená vinicemi, znamená, že ČR má rezervu asi 1400 hektarů, na nichž by v rámci limitů daných Evropskou unií mohly vzniknout nové vinohrady.

Přestože před vstupem do Evropské unie žádali domácí vinaři vyšší limity pro osázení půdy vinnou révou, dnes se situace změnila. „Je úplně jiná, komise navrhuje novou reformu a tam se Česká republika staví za zachování stávajícího uspořádání a stávajících limitů,“ řekl Puček.

Hlavním důvodem, proč si pěstitelé révy v Česku nepřejí liberalizaci produkčních ploch, je strach z toho, že zejména španělští a italští výrobci vína rapidně zvýší plochu svých vinohradů a zaplaví evropský a český trh levným vínem. „Dovedeme si představit, co jsou schopni udělat Španělé a Italové, a z toho důvodu je nežádoucí ty plochy zvětšovat,“ řekl Puček.

Většina českého vína se uplatní na domácím trhu a jen jeho malá část se vyváží, zejména na Slovensko. „Vývoz našeho vína není nic extrémně velkého, ale každým rokem jemně narůstá,“ řekl Puček, podle něhož se za poslední rok vyvezlo asi 30 tisíc hektolitrů vína.

Popularita i spotřeba vína v Česku stále rostou a domácí produkce pokryje poptávku českých spotřebitelů zhruba ze čtyřiceti procent. Každý obyvatel ČR vypije přibližně 17,5 litru vína za rok.

***

Popularita i spotřeba vína v České republice stále rostou a domácí produkce pokryje poptávku českých spotřebitelů zhruba ze čtyřiceti procent

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...