Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nádraží jako centrum kultury?

Česko

PRAHA Obec spisovatelů žádá pražského primátora Pavla Béma (ODS), aby město nerušilo Masarykovo nádraží. Městská rada v srpnu schválila změnu územního plánu, která dovoluje v prostoru nádraží stavět. Od té doby se o osud nádraží z hlediska dopravního, ale i architektonického mnozí obávají.

Spisovatelé primátorovi navrhují, aby v případě, že nádraží přestane sloužit dopravě, mělo kulturní využití. O svém nápadu informovala obec primátora otevřeným dopisem. Záměr pražských radních vyvolal bouři, i když se o velkém zájmu developerů o pozemky v centru města hovoří léta. Podle radních brání současná podoba nádraží rozvoji města. Praha by proto ráda současné kolejiště přeměnila v park obklopený novou zástavbou. Nádraží by nahradila buď nová stanice nebo nová nástupiště na Hlavním nádraží.

Vedle Pražanů a Středočechů, kteří na „Masaryčku“ dojíždějí, pobouřil záměr právě i Obec spisovatelů. Ti sice přiznávají, že nejsou kompetentní posoudit, jak toto rozhodnutí ovlivní pražskou dopravu. Jsou ale přesvědčeni, že zrušení nádraží by bylo nenahraditelnou škodou kulturní.

Pokud by se nádraží rušilo, navrhuje Obec spisovatelů místo uniformního obchodního centra přebudovat celý komplex na galerii.

Jako příklad uvádí pařížské muzeum d’Orsay, které vzniklo ze zrušeného nádraží a patří mezi nejvýznamnější pařížské galerie. Podle spisovatelů by v prostorech pražského nádraží mohla být stálá expozice sbírky Jiřího Karáska ze Lvovic. Dekadentní spisovatel a sběratel shromáždil 38 tisíc uměleckých děl, knihovnu o 48 tisících svazků a přes 20 tisíc archivních dokladů. Sběratelské činnosti věnoval půl století a téměř všechny své peníze. Chtěl vybudovat moderní instituci pro studium výtvarného umění a literatury. Sbírku věnoval organizaci Sokol, která sbírku zpřístupnila na několik desítek let v Tyršově domě. Od roku 1954 je součástí Památníku národního písemnictví. Pro knihy se našlo místo v letohrádku Hvězda, ale výtvarná díla stálou expozici nemají.

Není však jasné, zda by byl záměr spisovatelů vůbec uskutečnitelný. Sbírka obsahuje především grafické listy a výtvarné práce na papíře starém i několik století, na které se vztahují velmi přísné podmínky vystavování. Industriální prostor nádraží by nemusel vyhovovat.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...