„Postupně jsme navýšili odtoky z významných vodních nádrží tak, abychom rozšířili retenční kapacitu pro zachycení předpokládaných vysokých srážek. Detailně sledujeme aktuální hydrologickou situaci i aktuální předpověď počasí a podle toho upravujeme manipulaci na jednotlivých vodních dílech. Naším cílem je zajistit dostatečný objem pro převod povodňových průtoků,“ sdělil již ve středu ministr zemědělství Marek Výborný.
„Ve vodních dílech všech povodí je prostor pro 750 milionů kubíků vody,“ řekl Výborný ve čtvrtek po zasedání Ústřední povodňové komise.
Redakce iDNES.cz přináší přehled nádrží z pohledu odtoku a jejich naplněnosti, a to na povodí Moravy, Labe, Vltavy, Odry a Ohře.
Povodí Moravy
Na Povodí Moravy se nachází hned několik velkých nádrží. Například Dalešice, která je zaplněna ze zhruba 49 procent, zbývá zde prostor na necelých 15 milionů kubíků vody. Odtok vody se zde v odpoledních hodinách zrychloval, v šest hodin odpoledne odtékalo již 24 metrů krychlových vody za sekundu.
Součástí povodí je také dolní nádrž na Nových Mlýnech. Odpoledne měla nádrž zásobní prostory naplněny na 87 procent, v zásobních prostorech zbývá prostor na něco přes pět milionů kubíků vody. Z nádrže odtéká okolo 150 metrů krychlových za sekundu a stále se zrychluje. Zvýšený odtok začal ve středu.
Nádrž Vranov na toku Dyje měla večer zásobní prostory zaplněny na zhruba 77 procent, zbývá zde přibližně 18 milionů kubíků prostoru. I tady odtéká voda, a to 85 metrů krychlových za sekundu. Přitom ještě minulý pátek odtok činil necelých pět metrů krychlových za sekundu.
„Pracovníci vyhodnocují situaci v terénu“
Mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař pro iDNES.cz uvedl, že podle některých prognóz může od čtvrtka do neděle na některých místech spadnout více než 200 mm srážek a bude docházet k vzestupům hladin vodních toků s dosažením stupňů povodňové aktivity.
„Od úterního rána byl proto navýšen odtok z vodních nádržích Vranov (z 5 m³/s na 12 m³/s), Vír (z 1,6 m³/s na 12 m³/s), Mostiště (z 0,2 m³/s na 1,5 m³/s), Bystřička (0,14 m³/s na 1 m³/s), Plumlov (z 0,2 m³/s na 1m3/s) a Slušovice (0,04 m³/s na 0,2 m³/s),“ uvedl.
Dále budou podle jeho slov manipulace na vodních nádržích prováděny na základě zpřesňování informací ČHMÚ a operativně v návaznosti na aktuální hydrologickou situaci. „Situaci sledují a vyhodnocují pracovníci vodohospodářského dispečinku, obsluha vodních děl a další pracovníci Povodí Moravy přímo v terénu,“ dodal Chmelař.
Povodí Labe
Největší nádrž Rozkoš podle portálu Povodí Labe měla v odpoledních hodinách zásobní prostory naplněny z necelých 60 procent, v zásobním prostoru přehrady zbývá prostor na přibližně osmnáct a půl milionů kubíků vody.
Zásobní prostory na necelých 87 procent měla odpoledne nádrž Josefův důl na toku Kamenice, v zásobním prostoru zbývá prostor pro přibližně 2,5 milionů kubíků vody. Současně však z nádrže odtéká 5 tisíc litrů za sekundu.
Povodí Vltavy
Na Povodí Vltavy se mimo jiné nachází přehrada Orlík. Odpoledne měla přehrada zásobní prostory naplněny na asi 69 procent, v přehradě zbývá zásobní prostor přes sto milionů kubíků. Odtok se ve večerních hodinách prudce zvýšil, z přehrady za sekundu odtéká 550 tisíc litrů vody. Ještě v poledne záznamy ukazovaly odtok na nule.
Nádrž s označením Lipno 1 měla zásobní prostory večer naplněné na asi 73 procent. Odtok vody se tu večer zvýšil, po osmé hodině odtékalo z přehrady 75 tisíc litrů vody za sekundu.
Vodní nádrž Slapy měla večer zásobní prostory zaplněny na zhruba 95 procent. Odtok i odpoledne činil 200 metrů krychlových za sekundu.
Povodí Odry
Na Povodí Odry se nachází například vodní nádrž Slezská Harta, kde odtok ve čtvrtek večer činil téměř 19 metrů krychlových za sekundu. Výstavba údolní nádrže na Moravici u obce Slezská Harta byla realizována na základě úvah o nutnosti posílení níže ležícího vodárenského zdroje Kružberk.
Nádrž Slezská Harta byla ve čtvrtečních odpoledních hodinách zaplněná ze zhruba 93 procent, z jejího zásobního prostoru o objemu přibližně 180 milionů metrů krychlových zbývá něco málo přes 13 milionů kubíků.
„Postupně byl účel nádrže rozšířen i o příznivé ovlivnění jakosti surové vody pro vodárenské účely, nadlepšení průtoků na Moravici, Opavě i Odře, umožnění odběrů vody pro průmysl a o využití vodní energie,“ uvádí Povodí Odry.
Na něm se nachází i nádrž Morávka, kde odtok činil večer přes 30 metrů krychlových za sekundu.
Povodí Ohře
Na Povodí Ohře se například nachází nádrž Janov, kde zásobní kapacity byly odpoledne naplněny na asi 88 procent. Odtok vody pak nebyl ani jeden metr krychlový za sekundu.
Současně se na daném povodí nachází také nádrž Jesenice, která měla zásoby naplněny na 93 procent. Odtok pak ve čtvrtek večer byl přes 3 metry krychlové za sekundu.
Nádrže jsou připraveny
Mluvčí povodí Dana Zikešová pro iDNES.cz řekla, že s ohledem na numerické předpovědi počasí neočekávají vznik povodňové situace na řece Ohři. „Přesto jsou nádrže adekvátně povypuštěné pro případnou nepříznivou změnu meteorologické situace. Po vypouštění nádrží je v současné době prováděno tak, aby bylo reálné je opět doplnit po ukončení deštivého období,“ komentovala dále Zikešová.
Všechny nádrže, které mají jako jeden z hlavních účelů ochranu před povodněmi, jsou podle jejích slov na případnou velkou vodu připraveny.
„Výraznější srážky očekáváme v povodích na dalších řekách a tocích v naší správě. Jedná se o toky Ploučnice, Mandava, Kamenice a všechny pravostranné přítoky řeky Labe. Vlivem těchto předpovídaných srážek dojde ke vzniku povodňových průtoků,“ pokračovala s tím, že v daných povodích mají dvě významné nádrže, vodní dílo Chřibská a vodní dílo Stráž pod Ralskem, které jsou na povodňové průtoky připravené.
„Ačkoliv nebude s vysokou pravděpodobností povodní zasažené celé správní území, provedli jsme celou řadu opatření na všech stavbách. Např. na vodním díle Nechranice, kde probíhá rekonstrukce bezpečnostního přelivu, probíhají předběžná opatření na stavbě pro případ převádění zvýšených průtoků a povodní,“ dodala Zikešová.