Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadšenci zachránili betonovou pozorovatelnu

Česko

BRNO Členové Klubu historického vojenství zachránili před zničením pozorovatelnu protiletecké ochrany z druhé světové války, která stála po léta opuštěna v brněnské Tkalcovské ulici.

Podařilo se jim to těsně před plánovanou likvidací tohoto betonového objektu. Těžká technika ho přepravila do depozitáře Technického muzea Brno. „Snad se dočkáme jednou toho, že bude využit jako zajímavý exponát,“ řekl předseda klubu Tomáš Svoboda. Objekt je vysoký 2,4 metru, má průměr 1,6 metru a jeho 20 centimetrů silné zdi měly ochránit pozorovatele před leteckými pumami. „V budoucnu by se mohl stát součástí areálu v Šatově nebo ho možná využijeme pro velký plánovaný projekt mapující opevnění a zbraně,“ míní náměstek ředitele muzea Ivo Štěpánek.

Pozorovatelny budovala v rámci protiletecké obrany německá armáda ve větších městech. V Brně se jich dochovalo asi dvacet, tato je největší z nich. Postaveny byly v místech, kde byl dobrý výhled nejen na nebe, ale také na zbrojařské a jiné důležité podniky. V pozorovatelnách pracovali patrně civilisté, kteří varovali před nálety či hlásili jejich konec.

čtk

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Mohlo by vás zajímat